Aktiebolag Lund 71 sökningar
VFS Ventservice AB
Ventilationsarbeten
Omsättning 2025
2 mkr
−8,5 %Rörelsemarginal
-0,2 %
−1,2 p.e.Soliditet
28,7 %
−3,9 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 956 | 2 138 | 2 618 | 3 058 | 3 600 | 3 754 | 3 014 | 2 564 |
| Rörelseresultat | −4 | 22 | 115 | 176 | 543 | 627 | 453 | 316 |
| Årets resultat | 46 | 58 | 97 | 108 | 389 | 427 | 296 | 185 |
| Eget kapital | 283 | 337 | 379 | 382 | 674 | 686 | 509 | 413 |
| Balansomslutning | 985 | 1 033 | 1 093 | 1 212 | 1 425 | 1 371 | 1 358 | 941 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 956 | 2 138 | 2 618 | 3 058 | 3 600 | 3 754 | 3 014 | 2 564 |
| Personalkostnader | 952 | 988 | 1 044 | 1 045 | 1 051 | 948 | 861 | 822 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 223 | 276 | 232 | 297 | 242 | 268 | 267 | 250 |
| Övriga rörelseposter, netto | −777 | −844 | −1 219 | −1 538 | −1 764 | −1 911 | −1 433 | −1 176 |
| Rörelseresultat | −4 | 22 | 115 | 176 | 543 | 627 | 453 | 316 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | 22 | 116 | 176 | 543 | 626 | 452 | 316 |
| Bokslutsdispositioner | 65 | 57 | 10 | −40 | −45 | −80 | −69 | −71 |
| Skatt | 16 | 21 | 29 | 28 | 109 | 119 | 88 | 60 |
| Årets resultat | 46 | 58 | 97 | 108 | 389 | 427 | 296 | 185 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 | 23 | 31 | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 508 | 587 | 521 | 543 | 334 | 419 | 600 | 575 |
| Kassa och bank | 463 | 423 | 541 | 630 | 1 091 | 952 | 759 | 366 |
| Omsättningstillgångar | 971 | 1 011 | 1 062 | 1 173 | 1 425 | 1 371 | 1 358 | 941 |
| Summa tillgångar | 985 | 1 033 | 1 093 | 1 212 | 1 425 | 1 371 | 1 358 | 941 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 117 | 159 | 162 | 154 | 165 | 139 | 93 | 108 |
| Eget kapital | 283 | 337 | 379 | 382 | 674 | 686 | 509 | 413 |
| Justerat eget kapital | 547 | 653 | 740 | 751 | 1 011 | 987 | 746 | 596 |
| Obeskattade reserver | 333 | 398 | 455 | 465 | 425 | 379 | 299 | 230 |
| Kortfristiga skulder | 369 | 298 | 259 | 365 | 326 | 306 | 550 | 298 |
| Summa eget kapital och skulder | 985 | 1 033 | 1 093 | 1 212 | 1 425 | 1 371 | 1 358 | 941 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 469 granskade bolag ligger VFS Ventservice AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 28,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva service, montage och handel inom ventilationsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gert Åke Nilsson (f. 1943) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Nilsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Peter Nilsson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-09-13 |
|---|---|
| Adress | Åkergränden 2, 226 60, Lund Besök: Åkergränden 2, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |