Aktiebolag Köping
VFA Invest AB
45 sökningar
Omsättning 2024
1,2 mkr
+5,7 %Rörelsemarginal
62,8 %
Soliditet
63,8 %
+19,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 240 | 1 173 | 1 272 | 1 299 | 1 578 |
| Rörelseresultat | 779 | −534 | 1 018 | 631 | 602 |
| Årets resultat | 722 | −548 | 797 | 481 | 451 |
| Eget kapital | 2 134 | 1 410 | 1 959 | 1 162 | 681 |
| Balansomslutning | 3 345 | 3 175 | 4 162 | 4 061 | 4 267 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 240 | 1 173 | 1 272 | 1 299 | 1 578 |
| Personalkostnader | 56 | 61 | 38 | 436 | 574 |
| Övriga externa kostnader | 405 | 1 645 | 195 | 232 | 326 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −21 | — | −76 |
| Rörelseresultat | 779 | −534 | 1 018 | 631 | 602 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 15 | 13 | 18 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | 768 | −548 | 1 005 | 613 | 583 |
| Skatt | 46 | 0 | 209 | 132 | 131 |
| Årets resultat | 722 | −548 | 797 | 481 | 451 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 009 | 3 009 | 3 009 | 3 009 | 3 009 |
| Kortfristiga fordringar | 335 | 166 | 1 136 | 1 038 | 1 125 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 17 | 14 | 133 |
| Omsättningstillgångar | 336 | 166 | 1 153 | 1 052 | 1 258 |
| Summa tillgångar | 3 345 | 3 175 | 4 162 | 4 061 | 4 267 |
| Aktiekapital | 52 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 360 | 1 908 | 1 112 | 631 | 180 |
| Eget kapital | 2 134 | 1 410 | 1 959 | 1 162 | 681 |
| Justerat eget kapital | 2 134 | 1 410 | 1 959 | 1 162 | 681 |
| Långfristiga skulder | 769 | 1 662 | 1 999 | 2 675 | 3 000 |
| Kortfristiga skulder | 442 | 103 | 204 | 224 | 586 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 345 | 3 175 | 4 162 | 4 061 | 4 267 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte VFA Invest AB 1,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 62,8 procent, och soliditeten var hög — 63,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Köping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller genom dotterbolag, äga och förvalta fast 'och/eller lös egendom.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Alexander Tichelaar (f. 1989) Styrelseledamot
- Frida Elisabeth Tichelaar (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-22 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Skymningsstigen 19, 731 43, Köping Besök: Skymningsstigen 19, Köping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |