Aktiebolag Orust
VF Bygg & Montering AB
25 sökningar
6,9 mkr
+72,6 %1,7 %
−3,0 p.e.20,1 %
+7,6 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 929 | 4 015 | 3 333 |
| Rörelseresultat | 116 | 188 | 25 |
| Årets resultat | 68 | 112 | 20 |
| Eget kapital | 225 | 157 | 45 |
| Balansomslutning | 1 121 | 1 254 | 409 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 929 | 4 015 | 3 333 |
| Personalkostnader | 478 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 517 | 240 | 134 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 818 | −3 587 | −3 174 |
| Rörelseresultat | 116 | 188 | 25 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 189 | 25 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | −47 | 0 |
| Skatt | 19 | 29 | 5 |
| Årets resultat | 68 | 112 | 20 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 973 | 780 | 325 |
| Kassa och bank | 148 | 474 | 84 |
| Omsättningstillgångar | 1 121 | 1 254 | 409 |
| Summa tillgångar | 1 121 | 1 254 | 409 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 132 | 20 | 0 |
| Eget kapital | 225 | 157 | 45 |
| Justerat eget kapital | 286 | 194 | 45 |
| Obeskattade reserver | 77 | 47 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 819 | 1 050 | 364 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 121 | 1 254 | 409 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar VF Bygg & Montering AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 6,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 20,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 73 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Orust.
Byggbolag som kommer att ägna sig åt renoveringar, tillbyggnader samt nybyggnation, uthyrning av bygginventarier, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade lokaler.
Styrelse & ledning
- Viktor Sundell (f. 1996) Ordförande, Styrelseledamot
- Filip Olsson (f. 1991) Styrelseledamot
- Rebecca Olofsson (f. 1996) Styrelsesuppleant
- Marika Ögren (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-17 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Trollskogsvägen 12, 473 33, Henån Besök: Trollskogsvägen 12, Henån |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |