Aktiebolag Vetlanda
Vetlanda Vägkrog Aktiebolag
105 sökningar
Omsättning 2025
474 tkr
+47,2 %Rörelsemarginal
66,7 %
−93,0 p.e.Soliditet
76,0 %
+22,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 474 | 322 | 323 | 270 | 290 | 247 | 321 |
| Rörelseresultat | 316 | 514 | 295 | 514 | 507 | 198 | 486 |
| Årets resultat | 351 | 309 | 721 | 496 | 585 | 216 | 349 |
| Eget kapital | 923 | 881 | 1 232 | 961 | 946 | 577 | 969 |
| Balansomslutning | 1 215 | 1 636 | 1 479 | 1 616 | 1 618 | 1 627 | 1 959 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 474 | 322 | 323 | 270 | 290 | 247 | 321 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 326 | 24 |
| Av- och nedskrivningar | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 |
| Övriga externa kostnader | 207 | 233 | 168 | 109 | 109 | 89 | 111 |
| Övriga rörelseposter, netto | 142 | 518 | 233 | 446 | 419 | 459 | 393 |
| Rörelseresultat | 316 | 514 | 295 | 514 | 507 | 198 | 486 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 315 | 517 | 295 | 602 | 577 | 142 | 461 |
| Bokslutsdispositioner | 128 | −128 | 630 | 0 | 150 | 150 | 0 |
| Skatt | 92 | 80 | 204 | 107 | 142 | 77 | 112 |
| Årets resultat | 351 | 309 | 721 | 496 | 585 | 216 | 349 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 658 | 751 | 844 | 937 | 1 175 | 1 198 | 1 346 |
| Kortfristiga fordringar | 440 | 598 | 236 | 155 | 15 | 72 | 42 |
| Kassa och bank | 117 | 287 | 399 | 524 | 428 | 357 | 570 |
| Omsättningstillgångar | 557 | 885 | 635 | 679 | 443 | 429 | 613 |
| Summa tillgångar | 1 215 | 1 636 | 1 479 | 1 616 | 1 618 | 1 627 | 1 959 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Balanserat resultat | 212 | 212 | 151 | 105 | 1 | 1 | 260 |
| Eget kapital | 923 | 881 | 1 232 | 961 | 946 | 577 | 969 |
| Justerat eget kapital | 923 | 983 | 1 232 | 1 461 | 1 446 | 1 196 | 1 707 |
| Obeskattade reserver | 0 | 128 | 0 | 630 | 630 | 780 | 930 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 225 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 292 | 627 | 247 | 25 | 42 | 45 | 60 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 215 | 1 636 | 1 479 | 1 616 | 1 618 | 1 627 | 1 959 |
| Ställda säkerheter | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 3 400 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 528 granskade bolag ligger Vetlanda Vägkrog Aktiebolag bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 474 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 66,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 76,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 47 procent. Sätet finns i Vetlanda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangverksamhet, fastighetsuthyrning, kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hüseyin Öksüz (f. 1959) Ordförande, Styrelseledamot
- Fikret Ulusoy (f. 1962) Styrelseledamot
- Sedat Öksüz (f. 1957) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-06-30 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Ekebäcksvägen 15 B, 574 39, Vetlanda Besök: Ekebäcksvägen 15 B, Vetlanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0383-14005 |