Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Veterinär S Einarsson AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Veterinär S Einarsson AB minskade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 234 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 13,8 procent, mot branschmedianens 9,5 procent.
Soliditeten ligger på 64,5 procent — branschens median är 55,2 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Veterinärverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 88 | 214 | 59 % | |
| Värdeförändring | −7,0 % | 139 | 209 | 33 % |
| Tillväxt i omsättning | −8,7 % | 215 | 234 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 91 | 234 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 134 | 234 | 43 % |
| Soliditet | 64,5 % | 78 | 233 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 664 tkr | 80 | 234 | 66 % |
| Rörelseresultat per anställd | 229 tkr | 83 | 234 | 65 % |
| Nettoomsättning | 8 318 tkr | 173 | 234 | 26 % |
| Rörelseresultat | 1 145 tkr | 123 | 234 | 47 % |
| Antal anställda | 5 | 163 | 234 | 30 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 796 | 1 944 | 59 % | |
| Värdeförändring | −7,0 % | 1 315 | 1 919 | 31 % |
| Tillväxt i omsättning | −8,7 % | 1 663 | 2 119 | 22 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 399 | 2 119 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 854 | 2 119 | 60 % |
| Soliditet | 64,5 % | 454 | 2 116 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 664 tkr | 1 177 | 2 119 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 229 tkr | 537 | 2 119 | 75 % |
| Nettoomsättning | 8 318 tkr | 1 477 | 2 119 | 30 % |
| Rörelseresultat | 1 145 tkr | 831 | 2 119 | 61 % |
| Antal anställda | 5 | 1 376 | 2 119 | 35 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 36 566 | 78 286 | 53 % | |
| Värdeförändring | −7,0 % | 53 087 | 77 169 | 31 % |
| Tillväxt i omsättning | −8,7 % | 69 166 | 87 562 | 21 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 17 339 | 87 475 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 36 260 | 87 581 | 59 % |
| Soliditet | 64,5 % | 20 980 | 87 381 | 76 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 664 tkr | 51 390 | 87 582 | 41 % |
| Rörelseresultat per anställd | 229 tkr | 26 008 | 87 582 | 70 % |
| Nettoomsättning | 8 318 tkr | 64 527 | 87 582 | 26 % |
| Rörelseresultat | 1 145 tkr | 37 966 | 87 582 | 57 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .