Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Vesterbrunn AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Vesterbrunn AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 1,5 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 21,2 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 203 | 5 019 | 16 % | |
| Värdeförändring | +48,0 % | 1 461 | 4 909 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 1 499 | 5 658 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 4 126 | 5 655 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | 3 752 | 5 658 | 34 % |
| Soliditet | 21,2 % | 4 706 | 5 645 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 124 tkr | 3 837 | 5 658 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 17 tkr | 4 135 | 5 658 | 27 % |
| Nettoomsättning | 6 745 tkr | 3 560 | 5 658 | 37 % |
| Rörelseresultat | 99 tkr | 4 179 | 5 658 | 26 % |
| Antal anställda | 6 | 2 896 | 5 658 | 49 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 023 | 3 154 | 4 % | |
| Värdeförändring | +48,0 % | 488 | 3 119 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 1 055 | 3 412 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 2 502 | 3 412 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | 1 874 | 3 414 | 45 % |
| Soliditet | 21,2 % | 2 964 | 3 401 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 124 tkr | 3 005 | 3 414 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 17 tkr | 2 634 | 3 414 | 23 % |
| Nettoomsättning | 6 745 tkr | 2 831 | 3 414 | 17 % |
| Rörelseresultat | 99 tkr | 2 668 | 3 414 | 22 % |
| Antal anställda | 6 | 2 009 | 3 414 | 41 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 73 727 | 78 286 | 6 % | |
| Värdeförändring | +48,0 % | 15 747 | 77 169 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 28 796 | 87 562 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 62 381 | 87 475 | 29 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | 50 840 | 87 581 | 42 % |
| Soliditet | 21,2 % | 73 047 | 87 381 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 124 tkr | 72 674 | 87 582 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 17 tkr | 64 993 | 87 582 | 26 % |
| Nettoomsättning | 6 745 tkr | 70 903 | 87 582 | 19 % |
| Rörelseresultat | 99 tkr | 65 942 | 87 582 | 25 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .