Aktiebolag Ronneby
VeraNord AB
55 sökningar
Omsättning 2025
195 tkr
−87,8 %Rörelsemarginal
4,6 %
+7,0 p.e.Soliditet
70,7 %
+32,1 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 195 | 1 598 | 1 263 | 897 | 1 190 | 582 | 583 | 252 |
| Rörelseresultat | 9 | −38 | 6 | 103 | 214 | 63 | 12 | −144 |
| Årets resultat | 4 | 18 | 5 | 62 | 155 | 63 | 11 | −144 |
| Eget kapital | 224 | 220 | 352 | 347 | 285 | 130 | 67 | 56 |
| Balansomslutning | 317 | 570 | 859 | 836 | 602 | 331 | 444 | 287 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 195 | 1 598 | 1 263 | 897 | 1 190 | 582 | 583 | 252 |
| Personalkostnader | 138 | 196 | 147 | 1 | 3 | 139 | 176 | 343 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 41 | 195 | 243 | 145 | 105 | 80 | 63 | 48 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | −1 240 | −862 | −643 | −863 | −295 | −332 | −5 |
| Rörelseresultat | 9 | −38 | 6 | 103 | 214 | 63 | 12 | −144 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | −38 | 7 | 104 | 214 | 63 | 11 | −144 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 62 | 0 | −26 | −36 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 | 6 | 2 | 16 | 23 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 4 | 18 | 5 | 62 | 155 | 63 | 11 | −144 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 24 | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | 25 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 540 | 418 | 36 | 266 | 304 | 285 |
| Kortfristiga fordringar | 261 | 513 | 304 | 398 | 517 | 0 | 110 | 0 |
| Kassa och bank | 32 | 57 | 10 | 10 | 34 | 45 | 5 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 292 | 570 | 854 | 825 | 587 | 311 | 419 | 287 |
| Summa tillgångar | 317 | 570 | 859 | 836 | 602 | 331 | 444 | 287 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 170 | 152 | 297 | 235 | 80 | 17 | 6 | 0 |
| Eget kapital | 224 | 220 | 352 | 347 | 285 | 130 | 67 | 56 |
| Justerat eget kapital | 224 | 220 | 401 | 396 | 314 | 130 | 67 | 56 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 62 | 62 | 36 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 249 | 279 | 279 | 148 | 169 | 321 | 199 |
| Kortfristiga skulder | 93 | 101 | 166 | 148 | 133 | 32 | 56 | 32 |
| Summa eget kapital och skulder | 317 | 570 | 859 | 836 | 602 | 331 | 444 | 287 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar VeraNord AB strax under mitten sett till omsättning, med 195 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 70,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 88 procent. Sätet finns i Ronneby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets skall bedriva handel med sport- och fritidsartiklar. Utveckling och handel med förnyelsebara energialternativ. Förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrick Jacobsen (f. 1970) Styrelseledamot
- Ingela Marie Jacobsen (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-08-24 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Levalundavägen 19, 372 95, Johannishus Besök: Levalundavägen 19, Johannishus |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |