Aktiebolag Mora
Venjans Camping AB
44 sökningar
1 mkr
+34,2 %14,9 %
+22,6 p.e.28,5 %
+36,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 037 | 773 | 744 | 1 016 | 737 |
| Rörelseresultat | 154 | −60 | 31 | 172 | 92 |
| Årets resultat | 85 | −72 | 23 | 155 | 54 |
| Eget kapital | 70 | −15 | 58 | 235 | 79 |
| Balansomslutning | 246 | 191 | 168 | 295 | 359 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 037 | 773 | 744 | 1 016 | 737 |
| Personalkostnader | 238 | 137 | 364 | 291 | 211 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 0 | 8 | 8 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 507 | 600 | 307 | 444 | 369 |
| Övriga rörelseposter, netto | −119 | −96 | −34 | −101 | −59 |
| Rörelseresultat | 154 | −60 | 31 | 172 | 92 |
| Räntekostnader | 69 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 85 | −72 | 31 | 172 | 92 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 23 | −23 |
| Skatt | 0 | 0 | 8 | 40 | 15 |
| Årets resultat | 85 | −72 | 23 | 155 | 54 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 79 | 92 | 63 | 71 | 79 |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 0 | 12 | 85 | 54 |
| Kassa och bank | 76 | 99 | 93 | 139 | 226 |
| Omsättningstillgångar | 167 | 99 | 105 | 224 | 279 |
| Summa tillgångar | 246 | 191 | 168 | 295 | 359 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −40 | 32 | 10 | 55 | 0 |
| Eget kapital | 70 | −15 | 58 | 235 | 79 |
| Justerat eget kapital | 70 | −15 | 58 | 235 | 97 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 |
| Långfristiga skulder | 174 | 154 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 52 | 110 | 60 | 257 |
| Summa eget kapital och skulder | 246 | 191 | 168 | 295 | 359 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 451 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Venjans Camping AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 14,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 28,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 34 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mora.
Bolaget ska bedriva uthyrning av campingplatser, stugor och kanoter. Försäljning av glass, dryck, fiskekort och souvenirer samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pieter Gruben (f. 1975) Styrelseledamot
- Sandra Oosterhof (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-11-02 |
|---|---|
| Bransch | Campingplatsverksamhet (SNI 55300) |
| Adress | Moravägen 30, 792 93, Venjan Besök: Moravägen 30, Venjan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |