Aktiebolag Stockholm
Vendula AB
72 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−16,2 %Rörelsemarginal
-0,3 %
−0,2 p.e.Soliditet
93,3 %
+3,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 732 | 2 066 | 2 817 | 2 144 | 3 206 |
| Rörelseresultat | −6 | −2 | −104 | −14 | 165 |
| Årets resultat | −19 | −17 | −138 | −43 | 114 |
| Eget kapital | 463 | 483 | 500 | 638 | 681 |
| Balansomslutning | 496 | 537 | 531 | 942 | 1 050 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 732 | 2 066 | 2 817 | 2 144 | 3 206 |
| Personalkostnader | 53 | 41 | 0 | 0 | 73 |
| Av- och nedskrivningar | 95 | 95 | 95 | 95 | 95 |
| Övriga externa kostnader | 118 | 222 | 304 | 193 | 220 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 472 | −1 710 | −2 522 | −1 870 | −2 653 |
| Rörelseresultat | −6 | −2 | −104 | −14 | 165 |
| Räntekostnader | 14 | 15 | 34 | 29 | 51 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −17 | −138 | −43 | 114 |
| Årets resultat | −19 | −17 | −138 | −43 | 114 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 224 | 319 | 414 | 508 | 603 |
| Varulager | 42 | 0 | 0 | 288 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 7 | 60 | 12 | 276 |
| Kassa och bank | 219 | 211 | 57 | 134 | 113 |
| Omsättningstillgångar | 272 | 218 | 117 | 435 | 447 |
| Summa tillgångar | 496 | 537 | 531 | 942 | 1 050 |
| Aktiekapital | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 |
| Balanserat resultat | −4 318 | −4 300 | −4 162 | −4 119 | −4 233 |
| Eget kapital | 463 | 483 | 500 | 638 | 681 |
| Justerat eget kapital | 463 | 483 | 500 | 638 | 681 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 163 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 54 | 31 | 304 | 206 |
| Summa eget kapital och skulder | 496 | 537 | 531 | 942 | 1 050 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 1 460 | 1 460 |
Verksamhet
Vendula AB omsatte 1,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 665 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -0,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 93,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 16 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för företagets verksamhet ska vara tillverkning, import, marknadsföring och försäljning av livsmedel samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jan Carl Hugo Schnell (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Jan Carl Hugo Schnell (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Casper Bue Björner (f. 1967) Styrelseledamot
- Martin Månsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Carl-Johan Schultz (f. 1977) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-01-12 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med andra livsmedel (SNI 46380) |
| Adress | Engelbrektsgatan 33 A, 114 32, Stockholm Besök: Engelbrektsgatan 33 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |