Aktiebolag Haninge
Vendelsö kök&bar AB
119 sökningar
Omsättning 2025
5,1 mkr
−18,5 %Rörelsemarginal
0,4 %
−10,0 p.e.Soliditet
69,5 %
−12,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 106 | 6 268 | 6 892 | 8 148 | 7 961 |
| Rörelseresultat | 20 | 651 | 1 026 | 1 269 | 1 243 |
| Årets resultat | 256 | 481 | 710 | 835 | 746 |
| Eget kapital | 778 | 1 522 | 2 042 | 2 331 | 2 496 |
| Balansomslutning | 3 176 | 3 713 | 4 231 | 4 340 | 4 153 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 106 | 6 268 | 6 892 | 8 148 | 7 961 |
| Personalkostnader | 522 | 521 | 840 | 1 406 | 1 816 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 35 | 56 | 95 | 94 |
| Övriga externa kostnader | 991 | 1 089 | 1 056 | 923 | 885 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 549 | −3 972 | −3 914 | −4 455 | −3 923 |
| Rörelseresultat | 20 | 651 | 1 026 | 1 269 | 1 243 |
| Ränteintäkter | 184 | 186 | 184 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 204 | 837 | 1 211 | 1 410 | 1 258 |
| Bokslutsdispositioner | 129 | −220 | −310 | −355 | −317 |
| Skatt | 78 | 136 | 191 | 220 | 196 |
| Årets resultat | 256 | 481 | 710 | 835 | 746 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 626 | 1 651 | 1 587 | 1 643 | 214 |
| Varulager | 61 | 70 | 69 | 78 | 93 |
| Kortfristiga fordringar | 566 | 1 116 | 1 597 | 1 597 | 2 000 |
| Kassa och bank | 923 | 876 | 978 | 1 022 | 1 846 |
| Omsättningstillgångar | 1 550 | 2 063 | 2 644 | 2 697 | 3 939 |
| Summa tillgångar | 3 176 | 3 713 | 4 231 | 4 340 | 4 153 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 472 | 991 | 1 282 | 1 446 | 1 700 |
| Eget kapital | 778 | 1 522 | 2 042 | 2 331 | 2 496 |
| Justerat eget kapital | 2 209 | 3 055 | 3 401 | 3 444 | 3 327 |
| Obeskattade reserver | 1 802 | 1 931 | 1 711 | 1 402 | 1 047 |
| Kortfristiga skulder | 596 | 260 | 478 | 607 | 610 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 176 | 3 713 | 4 231 | 4 340 | 4 153 |
| Ställda säkerheter | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vendelsö kök&bar AB 5,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,4 procent, och soliditeten var hög — 69,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 19 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurang och pizzeria verksamhet samt import och export av livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gabi Gewriye (f. 1966) Styrelseledamot
- Kristian Gewriye (f. 1996) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Martin Feldtenborn (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Forno Gabi AB (556836-3880) |
|---|---|
| Koncernmoder | Forno Gabi AB (556836-3880) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-01-30 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Klenavägen 2, 136 69, Vendelsö Besök: Klenavägen 2, Vendelsö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |