Aktiebolag Surahammar
Veijo Mokko Transport AB
114 sökningar
Omsättning 2025
3,9 mkr
+101,8 %Rörelsemarginal
3,9 %
−10,4 p.e.Soliditet
-85,1 %
Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 900 | 1 933 | 2 968 | 3 530 | 2 925 | 2 855 | 4 900 |
| Rörelseresultat | 152 | 277 | 587 | 477 | 377 | −634 | −359 |
| Årets resultat | 148 | 274 | 583 | 473 | 374 | −635 | −366 |
| Eget kapital | −321 | −469 | −743 | −1 326 | −1 798 | −2 172 | −1 537 |
| Balansomslutning | 377 | 95 | 237 | 264 | 282 | 108 | 294 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 900 | 1 933 | 2 968 | 3 530 | 2 925 | 2 855 | 4 900 |
| Personalkostnader | 1 163 | 546 | 905 | 1 391 | 932 | 1 227 | 774 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 18 | 19 | 33 | 25 | 41 | 63 |
| Övriga externa kostnader | 63 | 56 | 74 | 73 | 202 | 248 | 834 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 475 | −1 036 | −1 383 | −1 556 | −1 389 | −1 973 | −3 588 |
| Rörelseresultat | 152 | 277 | 587 | 477 | 377 | −634 | −359 |
| Räntekostnader | 4 | 3 | 4 | 4 | 3 | 2 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 148 | 274 | 583 | 473 | 374 | −635 | −365 |
| Årets resultat | 148 | 274 | 583 | 473 | 374 | −635 | −366 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 156 | 36 | 54 | 73 | 243 | 92 | 73 |
| Kortfristiga fordringar | 205 | 38 | 159 | 178 | 18 | 4 | 159 |
| Kassa och bank | 16 | 21 | 24 | 13 | 21 | 12 | 62 |
| Omsättningstillgångar | 221 | 60 | 183 | 191 | 39 | 16 | 221 |
| Summa tillgångar | 377 | 95 | 237 | 264 | 282 | 108 | 294 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −580 | −854 | −1 437 | −1 910 | −2 283 | −1 648 | −1 282 |
| Eget kapital | −321 | −469 | −743 | −1 326 | −1 798 | −2 172 | −1 537 |
| Justerat eget kapital | −321 | −469 | −743 | −1 326 | −1 798 | −2 172 | −1 537 |
| Långfristiga skulder | 438 | 421 | 772 | 1 231 | 1 936 | 1 999 | 1 474 |
| Kortfristiga skulder | 260 | 143 | 208 | 359 | 144 | 281 | 357 |
| Summa eget kapital och skulder | 377 | 95 | 237 | 264 | 282 | 108 | 294 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 117 granskade bolag ligger Veijo Mokko Transport AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på -85,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 102 procent. Sätet finns i Surahammar.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra vägtransporter och godstrafik samt partihandel med frukt- och grönsaker och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Veijo Mokko (f. 1963) Styrelseledamot
- Cecilia Holmström (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-11-04 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Bomansgatan 26 D Lgh 1101, 722 20, Västerås Besök: Bomansgatan 26 D LGH 1101, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |