Aktiebolag Tranås
VECTRIS AB
27 sökningar
1,5 mkr
+130,4 %3,9 %
+0,7 p.e.15,4 %
+0,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 507 | 654 | 1 064 | 1 050 |
| Rörelseresultat | 59 | 21 | 1 | 6 |
| Årets resultat | 34 | 12 | 0 | 4 |
| Eget kapital | 75 | 40 | 29 | 29 |
| Balansomslutning | 488 | 271 | 283 | 176 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 507 | 654 | 1 064 | 1 050 |
| Personalkostnader | 159 | 0 | 306 | 752 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 16 | 11 | 16 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 235 | −617 | −746 | −276 |
| Rörelseresultat | 59 | 21 | 1 | 6 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 59 | 20 | 0 | 5 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | −5 | 0 | 0 |
| Skatt | 10 | 3 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 34 | 12 | 0 | 4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 364 | 141 | 143 | 120 |
| Kassa och bank | 124 | 130 | 140 | 56 |
| Omsättningstillgångar | 488 | 271 | 283 | 176 |
| Summa tillgångar | 488 | 271 | 283 | 176 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 16 | 3 | 4 | 0 |
| Eget kapital | 75 | 40 | 29 | 29 |
| Justerat eget kapital | 91 | 44 | 29 | 29 |
| Obeskattade reserver | 20 | 5 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 393 | 226 | 254 | 147 |
| Summa eget kapital och skulder | 488 | 271 | 283 | 176 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 213 granskade bolag ligger VECTRIS AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 15,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 130 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Tranås.
Aktiebolaget ska driva konsultverksamhet och produktutveckling inom trädgårdsmaskiner, möbler samt skidutrustning. Det innefattar konstruktion, design, test, produktionsteknik, 3D- design, 3D-printing, BIM-objekt och marknadsundersökningar. Bedriver även verksamhet för träningsresor för skidåkning.
Styrelse & ledning
- Julia Winbladh Pauw (f. 1978) Verkställande direktör
- Julia Winbladh Pauw (f. 1978) Styrelseledamot
- Simon Åke Sebastian Winbladh (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Simon Åke Sebastian Winbladh (f. 1974) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-04-07 |
|---|---|
| Bransch | Provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror (SNI 46150) |
| Adress | Verkstadsgatan 8, 573 41, Tranås Besök: Verkstadsgatan 8, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |