Aktiebolag Stockholm
VBA Service AB
15 sökningar
2,4 mkr
+24,7 %23,0 %
+21,3 p.e.61,9 %
+30,8 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 434 | 1 952 | 758 |
| Rörelseresultat | 561 | 34 | 252 |
| Årets resultat | 444 | 27 | 152 |
| Eget kapital | 648 | 204 | 177 |
| Balansomslutning | 1 047 | 657 | 574 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 434 | 1 952 | 758 |
| Personalkostnader | 17 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 348 | 233 | 78 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 508 | −1 685 | −428 |
| Rörelseresultat | 561 | 34 | 252 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 560 | 34 | 252 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −60 |
| Skatt | 116 | 7 | 39 |
| Årets resultat | 444 | 27 | 152 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 666 | 316 | 239 |
| Kortfristiga fordringar | 206 | 202 | 151 |
| Kassa och bank | 175 | 139 | 184 |
| Omsättningstillgångar | 1 047 | 657 | 574 |
| Summa tillgångar | 1 047 | 657 | 574 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 179 | 152 | 0 |
| Eget kapital | 648 | 204 | 177 |
| Justerat eget kapital | 696 | 252 | 225 |
| Obeskattade reserver | 60 | 60 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 339 | 393 | 337 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 047 | 657 | 574 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 412 bolag som granskas inom samma bransch hamnar VBA Service AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,0 procent, och soliditeten var hög — 61,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 25 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Företagets verksamhet ska vara reparation och försäljning av motorfordon, försäljning av reservdelar till motorfordon samt konsultverksamhet och personaluthyrning inom bilbranschen. Utöver det ska företaget bedriva provning, värdering och besiktning av produkter, maskiner och fordon åt försäkringsbolag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Andreas Löfgren (f. 1983) Verkställande direktör
- Andreas Löfgren (f. 1983) Styrelseledamot
- Jerry Linder (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-21 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811) |
| Adress | Trosavägen 1, 125 43, Älvsjö Besök: Trosavägen 1, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |