Aktiebolag Lund
VBA Logistik AB
55 sökningar
Omsättning 2025
4,1 mkr
−16,8 %Rörelsemarginal
20,5 %
−5,6 p.e.Soliditet
62,2 %
+10,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 148 | 4 984 | 4 343 | 3 931 | 4 203 |
| Rörelseresultat | 852 | 1 305 | 1 904 | 305 | 2 755 |
| Årets resultat | 0 | 1 265 | 821 | 222 | 0 |
| Eget kapital | 4 024 | 4 024 | 2 759 | 1 939 | 1 717 |
| Balansomslutning | 11 872 | 13 169 | 15 751 | 7 450 | 9 482 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 148 | 4 984 | 4 343 | 3 931 | 4 203 |
| Av- och nedskrivningar | 2 011 | 2 095 | 2 034 | 1 992 | 1 768 |
| Övriga externa kostnader | 1 293 | 1 585 | 1 505 | 1 410 | 877 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 1 100 | −224 | 1 197 |
| Rörelseresultat | 852 | 1 305 | 1 904 | 305 | 2 755 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 177 | 355 | 336 | 84 | 49 |
| Resultat efter finansiella poster | 679 | 950 | 1 570 | 222 | 2 705 |
| Bokslutsdispositioner | −678 | −1 284 | −2 273 | 0 | 746 |
| Koncernbidrag | 0 | 1 927 | 1 524 | 0 | −3 451 |
| Skatt | 1 | 329 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 1 265 | 821 | 222 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 843 | 10 533 | 12 331 | 5 036 | 7 027 |
| Kortfristiga fordringar | 919 | 582 | 1 223 | 1 153 | 467 |
| Kassa och bank | 2 110 | 2 054 | 2 197 | 1 261 | 1 988 |
| Omsättningstillgångar | 3 029 | 2 636 | 3 420 | 2 415 | 2 455 |
| Summa tillgångar | 11 872 | 13 169 | 15 751 | 7 450 | 9 482 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 974 | 2 709 | 1 888 | 1 667 | 1 667 |
| Eget kapital | 4 024 | 4 024 | 2 759 | 1 939 | 1 717 |
| Justerat eget kapital | 7 387 | 6 848 | 4 564 | 1 939 | 1 717 |
| Obeskattade reserver | 4 235 | 3 557 | 2 273 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 337 | 3 214 | 5 552 | 1 747 | 3 039 |
| Kortfristiga skulder | 2 276 | 2 374 | 5 167 | 3 764 | 4 726 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 872 | 13 169 | 15 751 | 7 450 | 9 482 |
| Ställda säkerheter | 4 403 | 7 333 | 11 460 | 3 960 | 5 226 |
Verksamhet
VBA Logistik AB omsatte 4,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 667 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 20,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 62,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 17 procent. Bolaget hör hemma i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska bestå av uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner och uthyrning av personal inom anläggningsbranschen samt förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Bergqvist (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Lars Göran Johansson (f. 1955) Styrelseledamot
- Ola Berglund (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Thomas Olofsson (f. 1959) Revisor
Koncern
| Moderbolag | VBA Förvaltning AB (559138-4010) |
|---|---|
| Koncernmoder | VBA Förvaltning AB (559138-4010) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-27 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 77320) |
| Adress | Skiffervägen 19, 224 78, Lund Besök: Skiffervägen 19, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |