Aktiebolag Varberg
Vävars Gård AB
73 sökningar
Omsättning 2026
1,1 mkr
+154,3 %Rörelsemarginal
27,1 %
Soliditet
94,2 %
+18,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 106 | 435 | 400 | 240 | 252 |
| Rörelseresultat | 300 | −427 | −209 | 295 | −365 |
| Årets resultat | 2 685 | 1 896 | 788 | 530 | 1 162 |
| Eget kapital | 11 313 | 7 172 | 5 277 | 4 488 | 3 958 |
| Balansomslutning | 14 406 | 11 706 | 9 707 | 8 776 | 9 443 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 106 | 435 | 400 | 240 | 252 |
| Personalkostnader | 401 | 397 | 463 | 266 | 265 |
| Av- och nedskrivningar | 762 | 762 | 905 | 890 | 1 017 |
| Övriga externa kostnader | 2 059 | 2 045 | 1 594 | 1 199 | 1 232 |
| Övriga rörelseposter, netto | 2 416 | 2 342 | 2 353 | 2 410 | 1 897 |
| Rörelseresultat | 300 | −427 | −209 | 295 | −365 |
| Ränteintäkter | 3 892 | 2 966 | 1 715 | — | — |
| Räntekostnader | 62 | 83 | 127 | 102 | 65 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 129 | 2 455 | 1 378 | −52 | 1 337 |
| Bokslutsdispositioner | −747 | −68 | −385 | 583 | 132 |
| Skatt | 697 | 490 | 206 | 0 | 307 |
| Årets resultat | 2 685 | 1 896 | 788 | 530 | 1 162 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 989 | 10 900 | 8 763 | 8 386 | 8 960 |
| Kortfristiga fordringar | 1 415 | 804 | 943 | 389 | 312 |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 1 | 1 | 171 |
| Omsättningstillgångar | 1 418 | 805 | 944 | 390 | 483 |
| Summa tillgångar | 14 406 | 11 706 | 9 707 | 8 776 | 9 443 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 270 | 5 173 | 4 386 | 3 855 | 2 693 |
| Eget kapital | 11 313 | 7 172 | 5 277 | 4 488 | 3 958 |
| Justerat eget kapital | 13 568 | 8 835 | 6 885 | 5 791 | 5 724 |
| Obeskattade reserver | 2 840 | 2 094 | 2 025 | 1 641 | 2 224 |
| Långfristiga skulder | 1 425 | 1 546 | 1 599 | 2 058 | 1 856 |
| Kortfristiga skulder | 1 083 | 894 | 806 | 589 | 1 405 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 406 | 11 706 | 9 707 | 8 776 | 9 443 |
| Ställda säkerheter | 2 824 | 6 050 | 5 703 | 6 594 | 6 650 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte Vävars Gård AB 1,1 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 27,1 procent, och soliditeten var hög — 94,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 154 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Varberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva lantbruk samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bertil Persson (f. 1952) Styrelseledamot
- Lisbet Persson (f. 1955) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jimmy Störkersen (f. 1992) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-08-20 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Sällstorp 56, 432 68, Veddige Besök: Sällstorp 56, Veddige |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |