Aktiebolag Södertälje
Vasyl Mark och Anläggningar AB
48 sökningar
3,7 mkr
−9,2 %2,3 %
−6,2 p.e.78,4 %
+2,1 p.e.3
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 729 | 4 107 | 2 753 | 3 823 | 2 809 | 1 567 | 2 614 |
| Rörelseresultat | 84 | 346 | 55 | 1 712 | 529 | 208 | 1 241 |
| Årets resultat | 45 | 278 | 251 | 1 345 | 414 | 121 | 731 |
| Eget kapital | 2 361 | 2 316 | 2 038 | 2 137 | 1 167 | 753 | 781 |
| Balansomslutning | 3 012 | 3 034 | 3 304 | 3 880 | 2 125 | 1 621 | 1 693 |
| Anställda | 3 | 0 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 729 | 4 107 | 2 753 | 3 823 | 2 809 | 1 567 | 2 614 |
| Personalkostnader | 2 579 | 2 396 | 2 006 | 1 481 | 1 435 | 801 | 938 |
| Av- och nedskrivningar | 202 | 161 | 139 | 185 | 96 | 96 | 86 |
| Övriga externa kostnader | 553 | 542 | 475 | 402 | 365 | 239 | 194 |
| Övriga rörelseposter, netto | −311 | −662 | −78 | −43 | −384 | −223 | −155 |
| Rörelseresultat | 84 | 346 | 55 | 1 712 | 529 | 208 | 1 241 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 5 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 23 | 47 | 33 | 16 | 4 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 62 | 306 | 27 | 1 696 | 525 | 207 | 1 241 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 52 | 310 | 0 | 0 | −52 | −310 |
| Skatt | 17 | 80 | 86 | 351 | 110 | 34 | 199 |
| Årets resultat | 45 | 278 | 251 | 1 345 | 414 | 121 | 731 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 830 | 1 032 | 677 | 817 | 112 | 208 | 257 |
| Kortfristiga fordringar | 712 | 568 | 213 | 699 | 258 | 154 | 310 |
| Kassa och bank | 1 470 | 1 434 | 2 414 | 2 364 | 1 755 | 1 259 | 1 127 |
| Omsättningstillgångar | 2 181 | 2 001 | 2 627 | 3 063 | 2 012 | 1 413 | 1 437 |
| Summa tillgångar | 3 012 | 3 034 | 3 304 | 3 880 | 2 125 | 1 621 | 1 693 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 266 | 1 988 | 1 737 | 742 | 703 | 582 | 0 |
| Eget kapital | 2 361 | 2 316 | 2 038 | 2 137 | 1 167 | 753 | 781 |
| Justerat eget kapital | 2 361 | 2 316 | 2 079 | 2 425 | 1 455 | 1 041 | 1 027 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 52 | 363 | 363 | 363 | 310 |
| Långfristiga skulder | 238 | 312 | 396 | 472 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 413 | 406 | 818 | 908 | 595 | 505 | 602 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 012 | 3 034 | 3 304 | 3 880 | 2 125 | 1 621 | 1 693 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 488 granskade bolag ligger Vasyl Mark och Anläggningar AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 78,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Södertälje.
Bolaget skall idka vägbeläggning, stensättning, anläggnings verksamhet avseende markarbeten samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Vasyl Skrypnyk (f. 1976) Styrelseledamot
- Anton Skrypnyk (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Fornhöjdsvägen 22 Lgh 1503, 152 58, Södertälje Besök: Fornhöjdsvägen 22 LGH 1503, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |