starkabolag.se

Aktiebolag Malmö

Västra Hamnen Dockside AB

42 sökningar

Omsättning 2025

7,8 mkr

−6,4 %
Rörelsemarginal

2,3 %

+1,1 p.e.
Soliditet

12,7 %

+2,2 p.e.
Anställda

5

−16,7 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning7 7948 3278 4538 1826 748
Rörelseresultat181104592240553
Årets resultat2445−1042−8
Eget kapital16213994204271
Balansomslutning1 2781 3221 1091 8311 708
Anställda5661212
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning7 7948 3278 4538 1826 748
Personalkostnader3 5764 0143 8684 4933 251
Av- och nedskrivningar73104185174159
Övriga externa kostnader1 4311 4971 2951 1551 149
Övriga rörelseposter, netto−2 533−2 608−2 513−2 120−1 636
Rörelseresultat181104592240553
Ränteintäkter121——
Räntekostnader10016
Resultat efter finansiella poster181105593239548
Bokslutsdispositioner02202021
Koncernbidrag−150−68−600−217−575
Skatt715302
Årets resultat2445−1042−8

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar79125228326500
Varulager7576809381
Kortfristiga fordringar367689218125387
Kassa och bank7574325831 287740
Omsättningstillgångar1 1991 1978801 5051 208
Summa tillgångar1 2781 3221 1091 8311 708
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat884454112229
Eget kapital16213994204271
Justerat eget kapital162139111221304
Obeskattade reserver00222242
Långfristiga skulder355472000
Kortfristiga skulder7617119931 6051 395
Summa eget kapital och skulder1 2781 3221 1091 8311 708
Ställda säkerheter700700000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Västra Hamnen Dockside AB 7,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 12,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Malmö.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurang- och cateringverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Västra Hamnen Dockside AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Västra Hamnen Dockside AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Västra Hamnen Dockside AB (559203-1693)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Västra Hamnen Dockside AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag JORI Holding AB (559161-3384)
Koncernmoder JORI Holding AB (559161-3384)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-04-18
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Klyvaregränd 9, 211 75, Malmö
Besök: Klyvaregränd 9, Malmö
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad