starkabolag.se

Aktiebolag Uddevalla

Västkustens Plastsvets & Entreprenad AB

73 sökningar

Omsättning 2025

4,4 mkr

+17,4 %
Rörelsemarginal

0,2 %

−2,5 p.e.
Soliditet

35,7 %

−18,1 p.e.
Anställda

2

+100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning4 4243 7691 9663 7203 974
Rörelseresultat111025573182
Årets resultat−852414488
Eget kapital435443392351307
Balansomslutning1 262911803729942
Anställda21133
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning4 4243 7691 9663 7203 974
Personalkostnader1 1768354501 7291 999
Av- och nedskrivningar124150109128107
Övriga externa kostnader1 3281 093890972906
Övriga rörelseposter, netto−1 785−1 589−462−818−780
Rörelseresultat111025573182
Ränteintäkter100——
Räntekostnader553932727
Resultat efter finansiella poster−43635346155
Bokslutsdispositioner405010−40
Skatt516121327
Årets resultat−852414488

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar371282390341200
Kortfristiga fordringar728345312247316
Kassa och bank163284101141427
Omsättningstillgångar891629413389743
Summa tillgångar1 262911803729942
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat393341301257169
Eget kapital435443392351307
Justerat eget kapital451491444403367
Obeskattade reserver2060656575
Långfristiga skulder357109055162
Kortfristiga skulder450299346258398
Summa eget kapital och skulder1 262911803729942

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Västkustens Plastsvets & Entreprenad AB 4,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 35,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Uddevalla.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva specialiserad bygg- och anläggnings- verksamhet avseende rör, plasthalvfabrikat, tillverkning, VVS- installationer, värme, vatten och sanitet. Inköp och försäljning av plasthalvfabrikat i form av plaströr. Rörläggeri och anläggningsarbeten, utomhus, för kyla, gas, vatten och avlopp. Anläggning, markarbeten, grävning och schaktning, samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Västkustens Plastsvets & Entreprenad AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Västkustens Plastsvets & Entreprenad AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Västkustens Plastsvets & Entreprenad AB (556990-1076)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Västkustens Plastsvets & Entreprenad AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-11-13
Bransch Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210)
Adress
Småröd 205, 451 91, Uddevalla
Besök: Småröd 205, Uddevalla
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad