Aktiebolag Västerås
Västerås Tech AB
33 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
+153,0 %Rörelsemarginal
8,8 %
+0,2 p.e.Soliditet
42,1 %
+21,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 184 | 468 | 446 | 153 |
| Rörelseresultat | 104 | 40 | 3 | −270 |
| Årets resultat | 111 | 29 | 2 | −270 |
| Eget kapital | 168 | 57 | 28 | 25 |
| Balansomslutning | 399 | 275 | 189 | 127 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 184 | 468 | 446 | 153 |
| Personalkostnader | 389 | 207 | 110 | 204 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 169 | 105 | 102 | 86 |
| Övriga rörelseposter, netto | −516 | −110 | −225 | −127 |
| Rörelseresultat | 104 | 40 | 3 | −270 |
| Resultat efter finansiella poster | 105 | 40 | 2 | −270 |
| Skatt | −6 | 11 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 111 | 29 | 2 | −270 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 31 | 12 | 18 | 24 |
| Varulager | 179 | 177 | 145 | 77 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 40 | 4 | 14 |
| Kassa och bank | 134 | 46 | 22 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 368 | 263 | 171 | 103 |
| Summa tillgångar | 399 | 275 | 189 | 127 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 32 | 3 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 168 | 57 | 28 | 25 |
| Justerat eget kapital | 168 | 57 | 28 | 25 |
| Långfristiga skulder | 142 | 155 | 155 | 72 |
| Kortfristiga skulder | 89 | 63 | 6 | 30 |
| Summa eget kapital och skulder | 399 | 275 | 189 | 127 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 270 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Västerås Tech AB omsatte 1,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,8 procent, och soliditeten var god — 42,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 153 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall laga och sälja mobiltelefoner och datorer, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Sevan Swerakly (f. 1991) Verkställande direktör
Styrelse
- Sevan Swerakly (f. 1991) Styrelseledamot
- Berfin Mohammed (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-04-09 |
|---|---|
| Bransch | Reparation av kommunikationsutrustning (SNI 95102) |
| Adress | Råbocksvägen 46, 722 42, Västerås Besök: Råbocksvägen 46, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |