Aktiebolag Västerås 159 sökningar
Västerås Kontorsuthyrning AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
799 tkr
+8,1 %32,3 %
+4,1 p.e.73,6 %
−1,7 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 799 | 739 | 672 | 432 | 422 | 422 | 415 | 415 |
| Rörelseresultat | 258 | 208 | 194 | 117 | 160 | 171 | 172 | 174 |
| Årets resultat | 205 | 165 | 154 | 93 | 127 | 135 | 135 | 136 |
| Eget kapital | 256 | 216 | 211 | 151 | 188 | 196 | 192 | 207 |
| Balansomslutning | 348 | 287 | 278 | 158 | 195 | 203 | 233 | 216 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 799 | 739 | 672 | 432 | 422 | 422 | 415 | 415 |
| Övriga externa kostnader | 540 | 532 | 478 | 315 | 262 | 250 | 243 | 241 |
| Rörelseresultat | 258 | 208 | 194 | 117 | 160 | 171 | 172 | 174 |
| Resultat efter finansiella poster | 258 | 208 | 194 | 117 | 160 | 171 | 172 | 174 |
| Skatt | 53 | 43 | 40 | 24 | 33 | 37 | 37 | 38 |
| Årets resultat | 205 | 165 | 154 | 93 | 127 | 135 | 135 | 136 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 137 | 197 | 149 | 107 | 111 | 111 | 101 | 89 |
| Kassa och bank | 211 | 90 | 129 | 51 | 85 | 92 | 131 | 126 |
| Omsättningstillgångar | 348 | 287 | 278 | 158 | 195 | 203 | 233 | 216 |
| Summa tillgångar | 348 | 287 | 278 | 158 | 195 | 203 | 233 | 216 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 7 | 8 | 11 | 11 | 7 | 21 |
| Eget kapital | 256 | 216 | 211 | 151 | 188 | 196 | 192 | 207 |
| Justerat eget kapital | 256 | 216 | 211 | 151 | 188 | 196 | 192 | 207 |
| Kortfristiga skulder | 92 | 71 | 67 | 7 | 7 | 7 | 41 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 348 | 287 | 278 | 158 | 195 | 203 | 233 | 216 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Västerås Kontorsuthyrning AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 799 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 32,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 73,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Sätet finns i Västerås.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva uthyrning av lokaler för kontorsändamål, förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Martin Beskow (f. 1959) Styrelseledamot
- Linda Beskow (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-20 |
|---|---|
| Adress | Slottet 1, 722 11, Västerås Besök: Slottet 1, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |