Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Västerås Danscenter AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Västerås Danscenter AB minskade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 32 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 4,0 procent, mot branschmedianens 2,9 procent.
Soliditeten ligger på 19,1 procent — branschens median är 42,8 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 | 30 | 73 % | |
| Värdeförändring | −62,0 % | 30 | 30 | 0 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,6 % | 28 | 32 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 16 | 32 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 73,3 % | 2 | 32 | 94 % |
| Soliditet | 19,1 % | 28 | 32 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 239 tkr | 13 | 32 | 59 % |
| Rörelseresultat per anställd | 49 tkr | 15 | 32 | 53 % |
| Nettoomsättning | 8 675 tkr | 9 | 32 | 72 % |
| Rörelseresultat | 346 tkr | 13 | 32 | 59 % |
| Antal anställda | 7 | 9 | 32 | 72 % |
Västmanlands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 266 | 1 799 | 30 % | |
| Värdeförändring | −62,0 % | 1 708 | 1 772 | 4 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,6 % | 1 401 | 2 014 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 1 151 | 2 014 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | 73,3 % | 106 | 2 015 | 95 % |
| Soliditet | 19,1 % | 1 733 | 2 007 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 239 tkr | 1 539 | 2 015 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 49 tkr | 1 291 | 2 015 | 36 % |
| Nettoomsättning | 8 675 tkr | 1 427 | 2 015 | 29 % |
| Rörelseresultat | 346 tkr | 1 311 | 2 015 | 35 % |
| Antal anställda | 7 | 995 | 2 015 | 51 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 56 657 | 78 296 | 28 % | |
| Värdeförändring | −62,0 % | 74 576 | 77 179 | 3 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,6 % | 62 630 | 87 570 | 28 % |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 49 374 | 87 488 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 73,3 % | 4 616 | 87 590 | 95 % |
| Soliditet | 19,1 % | 75 004 | 87 388 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 239 tkr | 68 046 | 87 591 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 49 tkr | 56 126 | 87 591 | 36 % |
| Nettoomsättning | 8 675 tkr | 63 171 | 87 591 | 28 % |
| Rörelseresultat | 346 tkr | 57 009 | 87 591 | 35 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .