Aktiebolag Gislaved
Västbo Eldstäder och Murning AB
114 sökningar
Omsättning 2025
2,2 mkr
−20,3 %Rörelsemarginal
-3,5 %
−5,0 p.e.Soliditet
69,6 %
+8,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 193 | 2 753 | 2 738 | 2 215 | 1 780 |
| Rörelseresultat | −76 | 41 | 254 | 60 | 42 |
| Årets resultat | 2 | 32 | 140 | 27 | 23 |
| Eget kapital | 375 | 423 | 441 | 351 | 374 |
| Balansomslutning | 662 | 950 | 869 | 652 | 686 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 193 | 2 753 | 2 738 | 2 215 | 1 780 |
| Personalkostnader | 657 | 675 | 606 | 563 | 553 |
| Övriga externa kostnader | 279 | 285 | 287 | 247 | 234 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 333 | −1 752 | −1 591 | −1 345 | −951 |
| Rörelseresultat | −76 | 41 | 254 | 60 | 42 |
| Resultat efter finansiella poster | −76 | 41 | 254 | 60 | 42 |
| Bokslutsdispositioner | 87 | 6 | −70 | −20 | −11 |
| Skatt | 9 | 15 | 44 | 13 | 8 |
| Årets resultat | 2 | 32 | 140 | 27 | 23 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 295 | 442 | 433 | 249 | 289 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 192 | 280 | 143 | 185 |
| Kassa och bank | 189 | 316 | 156 | 260 | 211 |
| Omsättningstillgångar | 662 | 950 | 869 | 652 | 686 |
| Summa tillgångar | 662 | 950 | 869 | 652 | 686 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 273 | 291 | 201 | 224 | 251 |
| Eget kapital | 375 | 423 | 441 | 351 | 374 |
| Justerat eget kapital | 461 | 578 | 601 | 455 | 462 |
| Obeskattade reserver | 108 | 195 | 201 | 131 | 111 |
| Kortfristiga skulder | 179 | 332 | 227 | 170 | 201 |
| Summa eget kapital och skulder | 662 | 950 | 869 | 652 | 686 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
Verksamhet
Västbo Eldstäder och Murning AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -3,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 69,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva inköp, försäljning och uppsättning av spisar, kakelugnar och andra typer av eldstäder, plattsättning och murningsarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henric Rothén (f. 1976) Styrelseledamot
- Mikael Rydqvist (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Per Anders Petersson (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-06-10 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Lundavägen 8, 332 31, Gislaved Besök: Lundavägen 8, Gislaved |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3024960 |