Aktiebolag Stockholm
Vaser Fastighets AB
54 sökningar
Omsättning 2025
8,8 mkr
+544,7 %Rörelsemarginal
-180,6 %
+36,2 p.e.Soliditet
29,2 %
−0,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 819 | 1 368 | 15 171 | 24 468 | 672 |
| Rörelseresultat | −15 925 | −2 966 | 1 766 | −1 470 | −5 616 |
| Årets resultat | −4 683 | −8 030 | 44 929 | 11 923 | 34 519 |
| Eget kapital | 88 168 | 92 851 | 121 141 | 76 212 | 64 290 |
| Balansomslutning | 301 837 | 312 516 | 288 834 | 246 251 | 217 929 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 819 | 1 368 | 15 171 | 24 468 | 672 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 1 | 22 | 194 |
| Av- och nedskrivningar | 247 | 242 | 242 | 241 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 157 | 2 228 | 1 557 | 2 499 | 2 451 |
| Övriga rörelseposter, netto | −22 340 | −1 864 | −11 605 | −23 176 | −3 643 |
| Rörelseresultat | −15 925 | −2 966 | 1 766 | −1 470 | −5 616 |
| Ränteintäkter | 20 358 | 1 245 | 50 382 | — | — |
| Räntekostnader | 13 373 | 12 684 | 4 667 | 775 | 372 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 940 | −14 405 | 44 981 | 10 444 | 47 359 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 6 400 | 0 | 1 500 | −7 900 |
| Koncernbidrag | 4 280 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 24 | 25 | 51 | 21 | 4 941 |
| Årets resultat | −4 683 | −8 030 | 44 929 | 11 923 | 34 519 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 104 588 | 106 175 | 23 620 | 23 834 | 23 734 |
| Varulager | 188 251 | 200 441 | 185 517 | 170 557 | 161 647 |
| Kortfristiga fordringar | 1 533 | 463 | 5 620 | 2 414 | 1 775 |
| Kassa och bank | 2 146 | 1 528 | 17 868 | 6 045 | 2 651 |
| Omsättningstillgångar | 197 249 | 206 341 | 265 214 | 222 418 | 194 195 |
| Summa tillgångar | 301 837 | 312 516 | 288 834 | 246 251 | 217 929 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 92 801 | 100 831 | 76 162 | 64 239 | 29 721 |
| Eget kapital | 88 168 | 92 851 | 121 141 | 76 212 | 64 290 |
| Justerat eget kapital | 88 168 | 92 851 | 126 223 | 81 294 | 70 563 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 6 400 | 6 400 | 7 900 |
| Långfristiga skulder | 15 178 | 15 802 | 54 963 | 51 103 | 29 047 |
| Kortfristiga skulder | 198 491 | 203 863 | 106 330 | 112 536 | 116 692 |
| Summa eget kapital och skulder | 301 837 | 312 516 | 288 834 | 246 251 | 217 929 |
| Ställda säkerheter | 24 022 | 16 550 | 53 153 | 47 303 | 10 700 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vaser Fastighets AB 8,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 850 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -180,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 29,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 545 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet skall omfatta handel med och förvaltning av värdepapper och konst, förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Dettel (f. 1978) Styrelseledamot
- Jenny Andrén Dettel (f. 1978) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Kangas (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Vaser Fastighets AB (559106-0214) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-03-23 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499) |
| Adress | Vasavägen 15B, 181 42, Lidingö Besök: Vasavägen 15 B, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |