Aktiebolag Vansbro
Värdshuset Flottaren AB
164 sökningar
Omsättning 2025
14,8 mkr
+11,4 %Rörelsemarginal
2,0 %
+7,6 p.e.Soliditet
10,5 %
+12,7 p.e.Anställda
8
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 784 | 13 270 | 12 010 | 12 716 | 9 322 |
| Rörelseresultat | 294 | −739 | 1 501 | 1 883 | 1 372 |
| Årets resultat | 291 | −721 | 1 330 | 1 332 | 1 080 |
| Eget kapital | 239 | −53 | 4 669 | 4 539 | 3 207 |
| Balansomslutning | 2 273 | 2 402 | 6 041 | 6 059 | 4 975 |
| Anställda | 8 | 10 | 9 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 784 | 13 270 | 12 010 | 12 716 | 9 322 |
| Personalkostnader | 4 189 | 5 200 | 4 449 | 5 058 | 4 324 |
| Av- och nedskrivningar | 228 | 176 | 196 | 183 | 71 |
| Övriga externa kostnader | 6 723 | 5 147 | 3 656 | 3 364 | 2 915 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 350 | −3 486 | −2 208 | −2 228 | −640 |
| Rörelseresultat | 294 | −739 | 1 501 | 1 883 | 1 372 |
| Ränteintäkter | 4 | 32 | 101 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 14 | 1 | 1 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 291 | −721 | 1 602 | 1 771 | 1 362 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 72 | −72 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 345 | 367 | 282 |
| Årets resultat | 291 | −721 | 1 330 | 1 332 | 1 080 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 588 | 675 | 456 | 624 | 287 |
| Varulager | 113 | 179 | 183 | 187 | 182 |
| Kortfristiga fordringar | 1 020 | 1 107 | 1 117 | 1 186 | 1 518 |
| Kassa och bank | 552 | 441 | 4 285 | 4 062 | 1 992 |
| Omsättningstillgångar | 1 684 | 1 727 | 5 585 | 5 435 | 4 687 |
| Summa tillgångar | 2 273 | 2 402 | 6 041 | 6 059 | 4 975 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −152 | 568 | 3 239 | 3 107 | 2 027 |
| Eget kapital | 239 | −53 | 4 669 | 4 539 | 3 207 |
| Justerat eget kapital | 239 | −53 | 4 669 | 4 596 | 3 207 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 72 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 034 | 2 455 | 1 372 | 1 448 | 1 768 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 273 | 2 402 | 6 041 | 6 059 | 4 975 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Värdshuset Flottaren AB omsatte 14,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 4,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,0 procent, och soliditeten var måttlig — 10,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Vansbro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva hotell- och restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tomas Perers (f. 1983) Styrelseledamot
- Mikael Perers (f. 1962) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Robin Lindkvist (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Flottarens Fastigheter AB (556508-1865) |
|---|---|
| Koncernmoder | TOP HOLDING AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-03-21 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101) |
| Adress | Järnavägen 12, 786 33, Vansbro Besök: Järnavägen 12, Vansbro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0281-71130 |