Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Vardas Park AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Vardas Park AB minskade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 7,4 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 27,6 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 20 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 456 | 5 019 | 91 % | |
| Värdeförändring | −30,0 % | 4 258 | 4 909 | 13 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,2 % | 4 829 | 5 658 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 2 393 | 5 655 | 58 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,3 % | 631 | 5 658 | 89 % |
| Soliditet | 27,6 % | 4 334 | 5 645 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 527 tkr | 1 629 | 5 658 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 114 tkr | 2 084 | 5 658 | 63 % |
| Nettoomsättning | 30 547 tkr | 401 | 5 658 | 93 % |
| Rörelseresultat | 2 271 tkr | 711 | 5 658 | 87 % |
| Antal anställda | 20 | 438 | 5 658 | 92 % |
Västmanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 608 | 1 798 | 66 % | |
| Värdeförändring | −30,0 % | 1 513 | 1 771 | 15 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,2 % | 1 496 | 2 013 | 26 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 798 | 2 013 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,3 % | 140 | 2 014 | 93 % |
| Soliditet | 27,6 % | 1 527 | 2 006 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 527 tkr | 1 258 | 2 014 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 114 tkr | 932 | 2 014 | 54 % |
| Nettoomsättning | 30 547 tkr | 553 | 2 014 | 73 % |
| Rörelseresultat | 2 271 tkr | 536 | 2 014 | 73 % |
| Antal anställda | 20 | 365 | 2 014 | 82 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 28 682 | 78 286 | 63 % | |
| Värdeförändring | −30,0 % | 66 997 | 77 169 | 13 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,2 % | 66 991 | 87 562 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 34 511 | 87 475 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,3 % | 5 948 | 87 581 | 93 % |
| Soliditet | 27,6 % | 66 375 | 87 381 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 527 tkr | 56 427 | 87 582 | 36 % |
| Rörelseresultat per anställd | 114 tkr | 41 983 | 87 582 | 52 % |
| Nettoomsättning | 30 547 tkr | 28 311 | 87 582 | 68 % |
| Rörelseresultat | 2 271 tkr | 25 394 | 87 582 | 71 % |
| Antal anställda | 20 | 18 099 | 87 582 | 79 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .