Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Varadi & Co AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Varadi & Co AB minskade omsättningen med 22 procent senaste året. Medianen bland branschens 79 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är −4,6 procent, mot branschmedianens 3,6 procent.
Soliditeten ligger på 78,3 procent — branschens median är 39,8 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 41 | 68 | 40 % | |
| Värdeförändring | −18,0 % | 59 | 67 | 12 % |
| Tillväxt i omsättning | −21,5 % | 76 | 79 | 4 % |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 67 | 79 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | 41 | 79 | 48 % |
| Soliditet | 78,3 % | 6 | 79 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 726 tkr | 70 | 79 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | −80 tkr | 66 | 79 | 16 % |
| Nettoomsättning | 10 356 tkr | 70 | 79 | 11 % |
| Rörelseresultat | −480 tkr | 63 | 79 | 20 % |
| Antal anställda | 6 | 50 | 79 | 37 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 735 | 9 286 | 49 % | |
| Värdeförändring | −18,0 % | 7 264 | 9 168 | 21 % |
| Tillväxt i omsättning | −21,5 % | 9 718 | 10 558 | 8 % |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 9 484 | 10 545 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | 6 034 | 10 559 | 43 % |
| Soliditet | 78,3 % | 989 | 10 533 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 726 tkr | 5 933 | 10 559 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | −80 tkr | 9 473 | 10 559 | 10 % |
| Nettoomsättning | 10 356 tkr | 6 938 | 10 559 | 34 % |
| Rörelseresultat | −480 tkr | 9 326 | 10 559 | 12 % |
| Antal anställda | 6 | 6 134 | 10 559 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 40 409 | 78 286 | 48 % | |
| Värdeförändring | −18,0 % | 60 865 | 77 169 | 21 % |
| Tillväxt i omsättning | −21,5 % | 80 261 | 87 562 | 8 % |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 78 610 | 87 475 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | 50 887 | 87 581 | 42 % |
| Soliditet | 78,3 % | 7 954 | 87 381 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 726 tkr | 49 258 | 87 582 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | −80 tkr | 78 565 | 87 582 | 10 % |
| Nettoomsättning | 10 356 tkr | 57 455 | 87 582 | 34 % |
| Rörelseresultat | −480 tkr | 77 212 | 87 582 | 12 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .