Aktiebolag Norrköping
Väpplingen Gym AB
44 sökningar
Omsättning 2025
5,2 mkr
+30,0 %Rörelsemarginal
18,8 %
−8,0 p.e.Soliditet
65,4 %
+8,9 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 245 | 4 035 | 2 796 | 1 734 | 1 028 | 814 | 822 | 801 |
| Rörelseresultat | 985 | 1 080 | 803 | 34 | 338 | 155 | 56 | 63 |
| Årets resultat | 991 | 599 | 618 | 27 | 187 | 122 | 44 | 49 |
| Eget kapital | 2 094 | 1 603 | 1 004 | 386 | 359 | 173 | 94 | 99 |
| Balansomslutning | 3 204 | 2 837 | 1 937 | 940 | 757 | 355 | 388 | 712 |
| Anställda | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 245 | 4 035 | 2 796 | 1 734 | 1 028 | 814 | 822 | 801 |
| Personalkostnader | 537 | 87 | 47 | 103 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 164 | 80 | 56 | 55 | 44 | 62 | 137 | 131 |
| Övriga externa kostnader | 3 558 | 2 793 | 1 937 | 1 602 | 725 | 609 | 629 | 606 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 47 | 60 | 79 | 12 | — | — |
| Rörelseresultat | 985 | 1 080 | 803 | 34 | 338 | 155 | 56 | 63 |
| Ränteintäkter | 34 | 30 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 014 | 1 109 | 804 | 33 | 337 | 155 | 56 | 63 |
| Bokslutsdispositioner | 321 | −355 | −25 | 0 | −77 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −25 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 344 | 156 | 160 | 7 | 49 | 33 | 12 | 14 |
| Årets resultat | 991 | 599 | 618 | 27 | 187 | 122 | 44 | 49 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 626 | 526 | 183 | 185 | 93 | 117 | 117 | 254 |
| Kortfristiga fordringar | 1 966 | 2 038 | 1 489 | 644 | 435 | 208 | 269 | 402 |
| Kassa och bank | 612 | 273 | 265 | 111 | 229 | 30 | 1 | 56 |
| Omsättningstillgångar | 2 577 | 2 312 | 1 754 | 755 | 664 | 238 | 270 | 458 |
| Summa tillgångar | 3 204 | 2 837 | 1 937 | 940 | 757 | 355 | 388 | 712 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 053 | 954 | 336 | 309 | 122 | 1 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 2 094 | 1 603 | 1 004 | 386 | 359 | 173 | 94 | 99 |
| Justerat eget kapital | 2 181 | 1 945 | 1 064 | 447 | 420 | 173 | 94 | 99 |
| Obeskattade reserver | 110 | 431 | 76 | 77 | 77 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 000 | 803 | 857 | 477 | 321 | 182 | 294 | 613 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 204 | 2 837 | 1 937 | 940 | 757 | 355 | 388 | 712 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 047 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Väpplingen Gym AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,8 procent, och soliditeten var hög — 65,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 30 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva gymverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Lindberg (f. 1970) Styrelseledamot
- Christoffer Lindberg (f. 1995) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Fredrik Björnlod Förvaltning AB (559089-3581) |
|---|---|
| Koncernmoder | Fredrik Björnlod Förvaltning AB (559089-3581) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-09-23 |
|---|---|
| Bransch | Drift av gymanläggningar (SNI 93130) |
| Adress | Albrektsvägen 123, 603 53, Norrköping Besök: Albrektsvägen 123, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |