Aktiebolag Stockholm
Vantörs Torhörna AB
13 sökningar
Omsättning 2025
4,3 mkr
+28,4 %Rörelsemarginal
2,0 %
−0,6 p.e.Soliditet
16,3 %
+0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 344 | 3 383 | 2 757 |
| Rörelseresultat | 86 | 86 | 56 |
| Årets resultat | 68 | 68 | 38 |
| Eget kapital | 224 | 156 | 88 |
| Balansomslutning | 1 378 | 970 | 1 221 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 344 | 3 383 | 2 757 |
| Personalkostnader | 1 244 | 659 | 258 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 896 | 1 000 | 750 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 118 | −1 638 | −1 673 |
| Rörelseresultat | 86 | 86 | 56 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 86 | 86 | 48 |
| Skatt | 18 | 18 | 10 |
| Årets resultat | 68 | 68 | 38 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 459 | 459 | 460 |
| Varulager | 661 | 241 | 421 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 5 | 118 |
| Kassa och bank | 252 | 265 | 222 |
| Omsättningstillgångar | 919 | 511 | 762 |
| Summa tillgångar | 1 378 | 970 | 1 221 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 106 | 38 | 0 |
| Eget kapital | 224 | 156 | 88 |
| Justerat eget kapital | 224 | 156 | 88 |
| Långfristiga skulder | −2 | 0 | 883 |
| Kortfristiga skulder | 1 156 | 814 | 250 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 378 | 970 | 1 221 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 508 granskade bolag ligger Vantörs Torhörna AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 16,3 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 28 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget driver en kiosks rörelse samt förenliga verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sargon Daod Abdish (f. 1979) Styrelseledamot
- Hasan Madamga (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-06-01 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260) |
| Adress | Högdalsgången 38, 124 54, Bandhagen Besök: Högdalsgången 38, Bandhagen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |