Aktiebolag Uppsala
Vansta Lantbruk AB
74 sökningar
Omsättning 2025
6,5 mkr
−7,3 %Rörelsemarginal
2,2 %
+4,7 p.e.Soliditet
50,3 %
+5,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 456 | 6 968 | 8 620 | 7 785 | 6 956 |
| Rörelseresultat | 140 | −179 | 2 945 | 1 630 | 1 725 |
| Årets resultat | 956 | 674 | 1 132 | 750 | 721 |
| Eget kapital | 5 371 | 4 415 | 3 741 | 2 609 | 1 859 |
| Balansomslutning | 16 293 | 17 598 | 15 903 | 10 889 | 10 740 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 456 | 6 968 | 8 620 | 7 785 | 6 956 |
| Personalkostnader | 1 639 | 1 501 | 1 491 | 1 233 | 1 073 |
| Av- och nedskrivningar | 888 | 711 | 630 | 493 | 537 |
| Övriga externa kostnader | 3 173 | 3 049 | 3 199 | 3 099 | 2 713 |
| Övriga rörelseposter, netto | −616 | −1 886 | −355 | −1 330 | −908 |
| Rörelseresultat | 140 | −179 | 2 945 | 1 630 | 1 725 |
| Ränteintäkter | 76 | 319 | 19 | — | — |
| Räntekostnader | 299 | 349 | 248 | 156 | 140 |
| Resultat efter finansiella poster | 257 | −210 | 2 966 | 1 705 | 1 750 |
| Bokslutsdispositioner | 860 | 1 000 | −1 610 | −813 | −875 |
| Skatt | 160 | 117 | 224 | 142 | 154 |
| Årets resultat | 956 | 674 | 1 132 | 750 | 721 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 497 | 11 056 | 9 217 | 5 837 | 5 948 |
| Varulager | 2 334 | 1 701 | 2 846 | 1 518 | 1 505 |
| Kortfristiga fordringar | 3 121 | 4 234 | 3 241 | 2 210 | 2 750 |
| Kassa och bank | 341 | 607 | 599 | 1 324 | 537 |
| Omsättningstillgångar | 5 796 | 6 541 | 6 686 | 5 051 | 4 792 |
| Summa tillgångar | 16 293 | 17 598 | 15 903 | 10 889 | 10 740 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 365 | 3 691 | 2 559 | 1 809 | 1 088 |
| Eget kapital | 5 371 | 4 415 | 3 741 | 2 609 | 1 859 |
| Justerat eget kapital | 8 190 | 7 917 | 8 037 | 5 626 | 4 231 |
| Obeskattade reserver | 3 550 | 4 410 | 5 410 | 3 800 | 2 987 |
| Långfristiga skulder | 5 336 | 6 311 | 5 341 | 3 536 | 4 947 |
| Kortfristiga skulder | 2 036 | 2 462 | 1 411 | 944 | 947 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 293 | 17 598 | 15 903 | 10 889 | 10 740 |
| Ställda säkerheter | 8 122 | 8 920 | 6 959 | 2 546 | 4 549 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vansta Lantbruk AB 6,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,2 procent, och soliditeten var hög — 50,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva spannmålsodlingar samt körslor inom jord- och skogsbruk samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torbjörn Larsson (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Christer Larsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Marianne Karlsson (f. 1959) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jan Lilja (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Råstaberg 33, 743 93, Vattholma Besök: Råstaberg 33, Vattholma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |