Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Vano IT AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Vano IT AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 73 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 9,8 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 66,3 procent — branschens median är 58,2 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,2 % | 28 | 73 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 19 | 73 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 % | 11 | 73 | 85 % |
| Soliditet | 66,3 % | 19 | 73 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 176 tkr | 65 | 73 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 115 tkr | 36 | 73 | 51 % |
| Nettoomsättning | 4 704 tkr | 66 | 73 | 10 % |
| Rörelseresultat | 461 tkr | 45 | 73 | 38 % |
| Antal anställda | 4 | 53 | 73 | 27 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,2 % | 4 968 | 15 012 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 4 546 | 14 998 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 % | 3 138 | 15 017 | 79 % |
| Soliditet | 66,3 % | 3 338 | 14 973 | 78 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 176 tkr | 12 283 | 15 017 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 115 tkr | 7 235 | 15 017 | 52 % |
| Nettoomsättning | 4 704 tkr | 13 796 | 15 017 | 8 % |
| Rörelseresultat | 461 tkr | 9 206 | 15 017 | 39 % |
| Antal anställda | 4 | 11 350 | 15 017 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,2 % | 29 269 | 87 570 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 26 739 | 87 488 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 % | 18 496 | 87 590 | 79 % |
| Soliditet | 66,3 % | 18 990 | 87 388 | 78 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 176 tkr | 70 591 | 87 591 | 19 % |
| Rörelseresultat per anställd | 115 tkr | 41 686 | 87 591 | 52 % |
| Nettoomsättning | 4 704 tkr | 80 636 | 87 591 | 8 % |
| Rörelseresultat | 461 tkr | 53 353 | 87 591 | 39 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .