Aktiebolag Stockholm
Vanir Management I AB
81 sökningar
Omsättning 2025
59,4 mkr
−2,0 %Rörelsemarginal
78,2 %
+0,3 p.e.Soliditet
99,6 %
+12,5 p.e.Anställda
3
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 59 442 | 60 680 | 63 392 | 56 027 | 43 910 |
| Rörelseresultat | 46 468 | 47 246 | 50 266 | 41 191 | 29 920 |
| Årets resultat | 36 903 | 37 667 | 40 018 | 32 604 | 23 665 |
| Eget kapital | 39 844 | 37 941 | 40 274 | 32 756 | 23 752 |
| Balansomslutning | 40 013 | 43 566 | 49 248 | 40 237 | 31 678 |
| Anställda | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 59 442 | 60 680 | 63 392 | 56 027 | 43 910 |
| Personalkostnader | 2 777 | 386 | 103 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 143 | 13 045 | 1 457 | 1 470 | 13 924 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −11 566 | −13 366 | — |
| Rörelseresultat | 46 468 | 47 246 | 50 266 | 41 191 | 29 920 |
| Ränteintäkter | 258 | 465 | 239 | — | — |
| Räntekostnader | 149 | 138 | 39 | 67 | 67 |
| Resultat efter finansiella poster | 46 577 | 47 574 | 50 467 | 41 162 | 29 854 |
| Skatt | 9 674 | 9 907 | 10 449 | 8 557 | 6 189 |
| Årets resultat | 36 903 | 37 667 | 40 018 | 32 604 | 23 665 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 247 | 1 225 | 1 207 | 1 042 | 411 |
| Kortfristiga fordringar | 38 479 | 42 341 | 19 118 | 15 747 | 12 093 |
| Kassa och bank | 287 | 0 | 28 923 | 23 448 | 19 174 |
| Omsättningstillgångar | 38 765 | 42 341 | 48 041 | 39 195 | 31 267 |
| Summa tillgångar | 40 013 | 43 566 | 49 248 | 40 237 | 31 678 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 891 | 224 | 206 | 102 | 37 |
| Eget kapital | 39 844 | 37 941 | 40 274 | 32 756 | 23 752 |
| Justerat eget kapital | 39 844 | 37 941 | 40 274 | 32 756 | 23 752 |
| Kortfristiga skulder | 169 | 5 625 | 8 974 | 7 481 | 7 926 |
| Summa eget kapital och skulder | 40 013 | 43 566 | 49 248 | 40 237 | 31 678 |
Verksamhet
Vanir Management I AB omsatte 59,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 2 724 bolag med bokslut. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 78,2 procent, och soliditeten var hög — 99,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva rådgivning avseende finansiella placeringar, främst låneförmedling men även avseende andra typer av värdepapper, fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Därtill skall bolaget investera i värdepapper, fastigheter samt krediter med fastigheter eller annan tillgång som säkerhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Erik Eriksson (f. 1956) Ordförande, Styrelseledamot
- Martin Fredriksson (f. 1972) Styrelseledamot
- Leo Feodor Moring (f. 1991) Styrelseledamot
- Behroz Youssefi (f. 1988) Styrelseledamot
- Jörgen Österberg (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Dan Marcus Robertsson (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-10 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190) |
| Adress | Pålnäsvägen 17, 133 33, Saltsjöbaden Besök: Pålnäsvägen 17, Saltsjöbaden |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |