Aktiebolag Strömstad
Vänerdalsbostäder AB
117 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
+1,5 %Rörelsemarginal
10,8 %
+0,9 p.e.Soliditet
0,7 %
+0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 921 | 2 879 | 2 889 | 2 928 | 3 285 |
| Rörelseresultat | 316 | 286 | 209 | 356 | 97 |
| Årets resultat | −259 | −14 | −59 | −212 | −5 |
| Eget kapital | 149 | 129 | 143 | 202 | 64 |
| Balansomslutning | 22 614 | 22 536 | 22 367 | 22 396 | 19 247 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 921 | 2 879 | 2 889 | 2 928 | 3 285 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 7 | 852 |
| Av- och nedskrivningar | 377 | 377 | 377 | 377 | 407 |
| Övriga externa kostnader | 2 228 | 144 | 197 | 366 | 290 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −2 072 | −2 106 | −1 822 | −1 639 |
| Rörelseresultat | 316 | 286 | 209 | 356 | 97 |
| Ränteintäkter | 170 | 162 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 518 | 400 | 345 | 349 | 498 |
| Resultat efter finansiella poster | −33 | 48 | −8 | 107 | −398 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −307 | 499 |
| Koncernbidrag | −226 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 62 | 52 | 11 | 106 |
| Årets resultat | −259 | −14 | −59 | −212 | −5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 21 255 | 21 063 | 21 207 | 21 238 | 18 034 |
| Kortfristiga fordringar | 1 096 | 1 254 | 976 | 924 | 843 |
| Kassa och bank | 263 | 219 | 184 | 234 | 370 |
| Omsättningstillgångar | 1 359 | 1 472 | 1 160 | 1 158 | 1 213 |
| Summa tillgångar | 22 614 | 22 536 | 22 367 | 22 396 | 19 247 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Balanserat resultat | 77 | 92 | 151 | 13 | 18 |
| Eget kapital | 149 | 129 | 143 | 202 | 64 |
| Justerat eget kapital | 149 | 129 | 143 | 202 | 367 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 381 |
| Avsättningar | 597 | 597 | 561 | 0 | 554 |
| Långfristiga skulder | 19 869 | 19 595 | 19 727 | 20 015 | 16 383 |
| Kortfristiga skulder | 1 999 | 2 215 | 1 936 | 2 179 | 1 865 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 614 | 22 536 | 22 367 | 22 396 | 19 247 |
| Ställda säkerheter | 20 200 | 20 200 | 20 200 | 20 200 | 16 500 |
| Ansvarsförbindelser | 350 | 350 | 350 | 350 | 0 |
Verksamhet
Vänerdalsbostäder AB omsatte 2,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 0,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Bolaget hör hemma i Strömstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ola Persson (f. 1968) Styrelseledamot
- Bo Hansson (f. 1947) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Bo Martin Niklas Karlsson (f. 1974) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-03 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Södra Kyrkovägen 14, 458 70, Högsäter Besök: Södra Kyrkovägen 14, Högsäter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |