Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Vällingby Tandvårdscenter AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Vällingby Tandvårdscenter AB ökade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 744 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 9,8 procent, mot branschmedianens 15,7 procent.
Soliditeten ligger på 58,8 procent — branschens median är 56,2 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Tandläkarverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 548 | 641 | 15 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 426 | 629 | 32 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,0 % | 368 | 744 | 51 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 527 | 744 | 29 % |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 % | 378 | 744 | 49 % |
| Soliditet | 58,8 % | 341 | 744 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 041 tkr | 683 | 744 | 8 % |
| Rörelseresultat per anställd | 102 tkr | 556 | 744 | 25 % |
| Nettoomsättning | 4 162 tkr | 686 | 744 | 8 % |
| Rörelseresultat | 408 tkr | 605 | 744 | 19 % |
| Antal anställda | 4 | 472 | 744 | 37 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 15 226 | 19 186 | 21 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 9 868 | 18 838 | 48 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,0 % | 11 854 | 24 714 | 52 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 7 477 | 24 682 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 % | 8 124 | 24 722 | 67 % |
| Soliditet | 58,8 % | 5 803 | 24 705 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 041 tkr | 20 854 | 24 723 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | 102 tkr | 12 016 | 24 723 | 51 % |
| Nettoomsättning | 4 162 tkr | 23 554 | 24 723 | 5 % |
| Rörelseresultat | 408 tkr | 15 210 | 24 723 | 38 % |
| Antal anställda | 4 | 19 405 | 24 723 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 56 232 | 70 189 | 20 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 37 033 | 69 145 | 46 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,0 % | 41 213 | 87 530 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 26 633 | 87 448 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 % | 25 973 | 87 549 | 70 % |
| Soliditet | 58,8 % | 18 690 | 87 505 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 041 tkr | 75 702 | 87 550 | 14 % |
| Rörelseresultat per anställd | 102 tkr | 43 971 | 87 550 | 50 % |
| Nettoomsättning | 4 162 tkr | 83 167 | 87 550 | 5 % |
| Rörelseresultat | 408 tkr | 54 906 | 87 550 | 37 % |
| Antal anställda | 4 | 66 450 | 87 550 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .