starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

VALHALL MANAGEMENT AB

54 sökningar

Omsättning 2025

2,3 mkr

+9,0 %
Rörelsemarginal

16,3 %

−3,5 p.e.
Soliditet

27,8 %

+3,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr20252024202320222021202020192018
Omsättning2 3492 1551 8921 5821 5981 4811 6561 643
Rörelseresultat382426422313161102300538
Årets resultat23226228124512667226410
Eget kapital449417405375380354536460
Balansomslutning1 6181 7261 8575666046231 173664
Anställda11111111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-122020-122019-122018-12
Nettoomsättning2 3492 1551 8921 5821 5981 4811 6561 643
Personalkostnader1 5611 3661 0179391 3621 1781 077840
Av- och nedskrivningar100108420031160
Övriga externa kostnader30625452033075175258254
Övriga rörelseposter, netto109−11
Rörelseresultat382426422313161102300538
Räntekostnader789365101060
Resultat efter finansiella poster30433335731316192294538
Skatt72717768352569128
Årets resultat23226228124512667226410

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-122020-122019-122018-12
Anläggningstillgångar9001 0001 1080004530
Kortfristiga fordringar471391433174392270191398
Kassa och bank247335316392212353529265
Omsättningstillgångar718726749566604623720664
Summa tillgångar1 6181 7261 8575666046231 173664
Aktiekapital5050505050505050
Balanserat resultat16710574802042372600
Eget kapital449417405375380354536460
Justerat eget kapital449417405375380354536460
Långfristiga skulder9201 0351 1820003470
Kortfristiga skulder249274270191224269290204
Summa eget kapital och skulder1 6181 7261 8575666046231 173664

Verksamhet

Mätt mot de 8 489 bolag som granskas inom samma bransch hamnar VALHALL MANAGEMENT AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 16,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 27,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsultverksamhet inom projektledning samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är VALHALL MANAGEMENT AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av VALHALL MANAGEMENT AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller VALHALL MANAGEMENT AB (559145-6834)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

VALHALL MANAGEMENT AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-01-18
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122)
Adress
väderkvarnsgatan 22c, 753 29, Uppsala
Besök: Väderkvarnsgatan 22 C, Uppsala
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad