Aktiebolag Stockholm
Valetudis AB
53 sökningar
515 tkr
+30,1 %-364,1 %
58,2 %
−0,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 515 | 396 | 945 | 637 | 286 | 718 | 197 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 875 | −1 865 | −2 032 | −1 532 | −1 066 | −1 043 | −1 917 | −1 074 |
| Årets resultat | −1 918 | −1 925 | −2 102 | −1 608 | −1 053 | −2 529 | −2 221 | −1 363 |
| Eget kapital | 2 130 | 4 017 | 5 942 | 8 043 | 1 301 | −1 399 | 466 | 1 187 |
| Balansomslutning | 3 660 | 6 871 | 7 879 | 12 136 | 3 307 | 4 572 | 2 894 | 1 452 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 515 | 396 | 945 | 637 | 286 | 718 | 197 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 1 004 | 673 | 433 |
| Av- och nedskrivningar | 1 341 | 1 265 | 1 099 | 764 | 720 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 933 | 826 | 1 827 | 1 296 | 527 | 2 746 | 3 085 | 641 |
| Övriga rörelseposter, netto | −116 | −170 | −51 | −109 | −72 | 1 989 | 1 644 | — |
| Rörelseresultat | −1 875 | −1 865 | −2 032 | −1 532 | −1 066 | −1 043 | −1 917 | −1 074 |
| Räntekostnader | 43 | 59 | 70 | 76 | 97 | 103 | 23 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 918 | −1 925 | −2 102 | −1 608 | −1 162 | −1 147 | −1 939 | −1 076 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 110 | −1 382 | −282 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −287 |
| Årets resultat | −1 918 | −1 925 | −2 102 | −1 608 | −1 053 | −2 529 | −2 221 | −1 363 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 586 | 6 852 | 7 739 | 7 731 | 3 215 | 3 576 | 1 694 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 14 | 117 | 162 | 49 | 853 | 928 | 30 |
| Kassa och bank | 45 | 5 | 23 | 4 243 | 44 | 143 | 272 | 1 372 |
| Omsättningstillgångar | 74 | 19 | 140 | 4 405 | 93 | 996 | 1 200 | 1 402 |
| Summa tillgångar | 3 660 | 6 871 | 7 879 | 12 136 | 3 307 | 4 572 | 2 894 | 1 452 |
| Aktiekapital | 112 | 110 | 110 | 110 | 91 | 82 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −13 900 | −13 241 | −12 026 | −10 411 | −9 141 | −6 974 | −1 364 | 0 |
| Eget kapital | 2 130 | 4 017 | 5 942 | 8 043 | 1 301 | −1 399 | 466 | 1 187 |
| Justerat eget kapital | 2 130 | 4 017 | 5 942 | 8 043 | 1 301 | −1 399 | 466 | 1 187 |
| Långfristiga skulder | 0 | 500 | 579 | 895 | 1 210 | 1 349 | 1 481 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 530 | 2 354 | 1 358 | 3 198 | 796 | 4 622 | 947 | 265 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 660 | 6 871 | 7 879 | 12 136 | 3 307 | 4 572 | 2 894 | 1 452 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 436 | 436 | 436 | 436 | 436 | 136 | 136 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 397 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Valetudis AB i den övre halvan sett till omsättning, med 515 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -364,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 58,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 30 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget utvecklar och erbjuder olika typer av e-hälsotjänster för användare, tjänsterna ska säljas direkt till privatpersoner men även via partnerskap och till anställda genom företag.
Styrelse & ledning
- Jonas Lidén (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Carl Johan Löfvenborg (f. 1975) Styrelseledamot
- Christian Törnquist (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Valetudis AB (559146-5496) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-24 |
|---|---|
| Bransch | Annan it- och dataverksamhet (SNI 62900) |
| Adress | Box 92 138, 120 08, Stockholm Besök: Box 92138, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |