Aktiebolag Uddevalla
Vale Driv in AB
43 sökningar
Omsättning 2025
150 tkr
−33,9 %Rörelsemarginal
-377,3 %
Soliditet
14,6 %
+10,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 150 | 227 | 0 | 0 | 451 |
| Rörelseresultat | −566 | −496 | −637 | −570 | −136 |
| Årets resultat | −729 | −730 | −875 | −720 | −265 |
| Eget kapital | 1 023 | 351 | 382 | 457 | 177 |
| Balansomslutning | 6 997 | 7 693 | 8 034 | 8 660 | 9 385 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 150 | 227 | 0 | 0 | 451 |
| Av- och nedskrivningar | 539 | 539 | 541 | 541 | 497 |
| Övriga externa kostnader | 177 | 184 | 96 | 0 | 225 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 135 |
| Rörelseresultat | −566 | −496 | −637 | −570 | −136 |
| Räntekostnader | 163 | 234 | 238 | 150 | 129 |
| Resultat efter finansiella poster | −729 | −730 | −875 | −720 | −265 |
| Årets resultat | −729 | −730 | −875 | −720 | −265 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 951 | 7 490 | 8 029 | 8 570 | 8 891 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 110 | 5 | 90 | 377 |
| Kassa och bank | 0 | 93 | 0 | 0 | 117 |
| Omsättningstillgångar | 46 | 203 | 5 | 89 | 494 |
| Summa tillgångar | 6 997 | 7 693 | 8 034 | 8 660 | 9 385 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 302 | 331 | 1 207 | 127 | 92 |
| Eget kapital | 1 023 | 351 | 382 | 457 | 177 |
| Justerat eget kapital | 1 023 | 351 | 382 | 457 | 177 |
| Långfristiga skulder | 5 476 | 7 026 | 3 800 | 4 165 | 4 500 |
| Kortfristiga skulder | 498 | 316 | 3 852 | 4 038 | 4 708 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 997 | 7 693 | 8 034 | 8 660 | 9 385 |
| Ställda säkerheter | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 |
| Ansvarsförbindelser | 4 915 | 3 515 | 2 815 | 2 015 | 1 015 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vale Driv in AB 150 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -377,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 14,6 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 34 procent. Sätet finns i Uddevalla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christer Magnusson (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Lars Schüler (f. 1968) Styrelseledamot
- Anders Giertta Strålman (f. 1953) Styrelseledamot
- Martin Magnusson (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Charlotte Severin (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Trestad Invest AB (559109-2779) |
|---|---|
| Koncernmoder | Trestad Invest AB (559109-2779) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-02 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Gösta Andrées Gata 2, 423 36, Torslanda Besök: Gösta Andrées Gata 2, Torslanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |