Aktiebolag Stockholm 90 sökningar
Vacse Tabellen 4 AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
105,8 mkr
+1,3 %60,4 %
−1,0 p.e.1,1 %
−3,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 847 | 104 532 | 100 920 | 92 709 | 87 849 | 85 805 | 85 411 | 84 284 |
| Rörelseresultat | 63 898 | 64 099 | 62 408 | 54 563 | 53 274 | 52 134 | 51 835 | 51 377 |
| Årets resultat | 2 874 | 24 429 | 20 993 | 9 307 | 9 306 | 9 170 | 9 079 | 5 186 |
| Eget kapital | 7 474 | 29 600 | 21 171 | 10 179 | 9 871 | 9 565 | 18 895 | 9 817 |
| Balansomslutning | 704 947 | 721 489 | 749 185 | 767 478 | 849 202 | 812 224 | 864 988 | 832 852 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 847 | 104 532 | 100 920 | 92 709 | 87 849 | 85 805 | 85 411 | 84 284 |
| Kostnad sålda varor | 33 289 | 32 652 | 30 761 | 31 279 | 28 463 | 27 588 | 27 583 | 27 244 |
| Bruttoresultat | 72 558 | 71 880 | 70 159 | 61 430 | 59 386 | 58 217 | 57 828 | 57 040 |
| Rörelseresultat | 63 898 | 64 099 | 62 408 | 54 563 | 53 274 | 52 134 | 51 835 | 51 377 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 18 341 | 18 627 | 0 | 0 | 0 | 12 447 | 0 | 11 000 |
| Resultat efter finansiella poster | 45 557 | 45 475 | 43 001 | 44 119 | 42 390 | 39 687 | 37 875 | 40 377 |
| Bokslutsdispositioner | 15 667 | 15 667 | 14 729 | 0 | 0 | −60 000 | −60 000 | 0 |
| Koncernbidrag | −55 208 | −29 892 | −30 355 | −32 397 | −30 670 | 31 862 | 33 561 | −34 710 |
| Skatt | 3 141 | 6 820 | 6 383 | 2 415 | 2 415 | 2 379 | 2 356 | 481 |
| Årets resultat | 2 874 | 24 429 | 20 993 | 9 307 | 9 306 | 9 170 | 9 079 | 5 186 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 672 633 | 689 625 | 711 189 | 732 639 | 754 178 | 775 837 | 794 025 | 800 276 |
| Kortfristiga fordringar | 32 314 | 31 864 | 37 996 | 34 839 | 95 024 | 36 387 | 70 963 | 32 576 |
| Omsättningstillgångar | 32 314 | 31 864 | 37 997 | 34 839 | 95 024 | 36 387 | 70 963 | 32 576 |
| Summa tillgångar | 704 947 | 721 489 | 749 185 | 767 478 | 849 202 | 812 224 | 864 988 | 832 852 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 500 | 5 071 | 78 | 772 | 465 | 295 | 9 716 | 4 531 |
| Eget kapital | 7 474 | 29 600 | 21 171 | 10 179 | 9 871 | 9 565 | 18 895 | 9 817 |
| Justerat eget kapital | 99 708 | 134 273 | 138 284 | 138 986 | 138 678 | 138 372 | 18 895 | 9 817 |
| Obeskattade reserver | 116 164 | 131 830 | 147 497 | 162 226 | 162 226 | 162 226 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 28 076 | 25 661 | 23 246 | 20 832 | 18 417 | 16 003 | 115 849 | 53 493 |
| Långfristiga skulder | 515 700 | 492 203 | 520 039 | 542 671 | 630 499 | 597 084 | 642 938 | 682 538 |
| Kortfristiga skulder | 37 533 | 42 195 | 37 232 | 31 570 | 28 189 | 27 346 | 87 306 | 87 004 |
| Summa eget kapital och skulder | 704 947 | 721 489 | 749 185 | 767 478 | 849 202 | 812 224 | 864 988 | 832 852 |
| Ställda säkerheter | 400 000 | 400 | 400 | 400 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Vacse Tabellen 4 AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 105,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 60,4 procent, och soliditeten var låg — 1,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är förvärv, förvaltning och försäljning av fast egendom, direkt eller indirekt genom dotterbolag, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Linderborg (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Henrik Molin (f. 1962) Styrelseledamot
- Sara Ravell Jägermo (f. 1977) Styrelseledamot
- Ida Sparrfeldt (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Vacse AB (publ) (556788-5883) |
|---|---|
| Koncernmoder | Vacse AB (publ) (556788-5883) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-11-13 |
|---|---|
| Adress | Kungsgatan 24, 111 35, Stockholm Besök: Kungsgatan 24, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6110002 |