Aktiebolag Stockholm
Vacse Instrumentet 1 AB
65 sökningar
Omsättning 2025
16,7 mkr
+1,1 %Rörelsemarginal
67,1 %
+0,5 p.e.Soliditet
8,1 %
+1,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 661 | 16 482 | 15 952 | 14 687 | 14 339 |
| Rörelseresultat | 11 185 | 10 976 | 10 828 | 4 313 | 214 |
| Årets resultat | 5 321 | 1 509 | 4 388 | 1 686 | 3 104 |
| Eget kapital | 11 081 | 8 760 | 7 252 | 1 942 | 4 756 |
| Balansomslutning | 137 054 | 132 445 | 152 638 | 142 052 | 165 398 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 661 | 16 482 | 15 952 | 14 687 | 14 339 |
| Kostnad sålda varor | 4 116 | 4 267 | 3 903 | 9 251 | 13 160 |
| Bruttoresultat | 12 545 | 12 215 | 12 049 | 5 436 | 1 179 |
| Rörelseresultat | 11 185 | 10 976 | 10 828 | 4 313 | 214 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 4 345 | 4 432 | 7 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 841 | 6 545 | 6 175 | 1 777 | −2 488 |
| Koncernbidrag | 0 | −4 145 | 0 | 622 | 6 086 |
| Skatt | 1 519 | 891 | 1 787 | 713 | 494 |
| Årets resultat | 5 321 | 1 509 | 4 388 | 1 686 | 3 104 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 124 519 | 126 042 | 127 566 | 129 089 | 135 779 |
| Kortfristiga fordringar | 12 535 | 6 403 | 25 072 | 12 963 | 29 620 |
| Omsättningstillgångar | 12 535 | 6 403 | 25 072 | 12 963 | 29 620 |
| Summa tillgångar | 137 054 | 132 445 | 152 638 | 142 052 | 165 398 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 710 | 7 201 | 893 | −1 094 | 302 |
| Eget kapital | 11 081 | 8 760 | 7 252 | 1 942 | 4 756 |
| Justerat eget kapital | 11 081 | 8 760 | 7 252 | 1 942 | 4 756 |
| Avsättningar | 4 159 | 3 665 | 3 171 | 2 711 | 1 998 |
| Långfristiga skulder | 115 051 | 112 902 | 135 324 | 131 978 | 153 977 |
| Kortfristiga skulder | 6 763 | 7 118 | 6 891 | 5 421 | 4 667 |
| Summa eget kapital och skulder | 137 054 | 132 445 | 152 638 | 142 052 | 165 398 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vacse Instrumentet 1 AB 16,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 67,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 8,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremål för bolagets verksamhet är förvärv, förvaltning och försäljning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Linderborg (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Henrik Molin (f. 1962) Styrelseledamot
- Sara Ravell Jägermo (f. 1977) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Ida Sparrfeldt (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Vacse Ettan AB (559042-0237) |
|---|---|
| Koncernmoder | Vacse AB (publ) (556788-5883) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-05-12 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Kungsgatan 24, 111 35, Stockholm Besök: Kungsgatan 24, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |