Aktiebolag Skövde 93 sökningar
V-S Däck AB
Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
16,1 mkr
−2,8 %1,6 %
−3,2 p.e.19,4 %
−4,9 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 077 | 16 540 | 19 690 | 19 077 | 18 545 | 22 721 | 23 223 |
| Rörelseresultat | 259 | 798 | 1 829 | 1 803 | 1 356 | 549 | 1 236 |
| Årets resultat | 753 | 1 185 | 1 232 | 1 185 | 1 004 | 533 | 893 |
| Eget kapital | 993 | 1 440 | 1 454 | 1 723 | 2 037 | 1 033 | 1 700 |
| Balansomslutning | 5 116 | 5 930 | 7 671 | 6 950 | 7 886 | 8 926 | 9 922 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 077 | 16 540 | 19 690 | 19 077 | 18 545 | 22 721 | 23 223 |
| Personalkostnader | 2 615 | 2 392 | 2 386 | 2 098 | 3 325 | 3 732 | 3 658 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 73 | 94 |
| Övriga externa kostnader | 521 | 623 | 521 | 532 | 837 | 955 | 948 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 682 | −12 727 | −14 954 | −14 644 | −12 995 | −17 412 | −17 287 |
| Rörelseresultat | 259 | 798 | 1 829 | 1 803 | 1 356 | 549 | 1 236 |
| Ränteintäkter | 51 | 64 | 11 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 310 | 862 | 1 839 | 1 803 | 1 356 | 549 | 1 236 |
| Bokslutsdispositioner | 685 | 700 | −267 | −299 | −68 | 140 | −82 |
| Skatt | 242 | 377 | 340 | 319 | 284 | 156 | 261 |
| Årets resultat | 753 | 1 185 | 1 232 | 1 185 | 1 004 | 533 | 893 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 105 |
| Varulager | 815 | 1 269 | 1 826 | 1 917 | 1 630 | 2 678 | 3 830 |
| Kortfristiga fordringar | 1 207 | 1 717 | 1 814 | 1 750 | 1 354 | 2 416 | 1 757 |
| Kassa och bank | 3 094 | 2 944 | 4 031 | 3 283 | 4 901 | 3 800 | 4 230 |
| Omsättningstillgångar | 5 116 | 5 930 | 7 671 | 6 950 | 7 886 | 8 894 | 9 817 |
| Summa tillgångar | 5 116 | 5 930 | 7 671 | 6 950 | 7 886 | 8 926 | 9 922 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 140 | 155 | 122 | 438 | 933 | 400 | 707 |
| Eget kapital | 993 | 1 440 | 1 454 | 1 723 | 2 037 | 1 033 | 1 700 |
| Justerat eget kapital | 1 839 | 2 830 | 3 401 | 3 457 | 3 534 | 2 476 | 3 255 |
| Obeskattade reserver | 1 066 | 1 751 | 2 452 | 2 184 | 1 886 | 1 818 | 1 958 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 750 |
| Kortfristiga skulder | 3 057 | 2 739 | 3 765 | 3 043 | 3 963 | 6 075 | 5 514 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 116 | 5 930 | 7 671 | 6 950 | 7 886 | 8 926 | 9 922 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 966 granskade bolag ligger V-S Däck AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 16,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 19,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Skövde.
Bolaget ska bedriva försäljning och reparation av däck, äga och förvalta fastigheter och aktier och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tord Johansson (f. 1959) Ordförande, Styrelseledamot
- Kent Arne Johansson (f. 1958) Styrelseledamot
- Stig Johansson (f. 1953) Styrelseledamot
- Christoffer Jansson (f. 1995) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-01-09 |
|---|---|
| Adress | Returvägen 3, 541 78, Värsås Besök: Returvägen 3, Värsås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0500-420210 |