Aktiebolag Kalmar
V.S. Camping AB
118 sökningar
Omsättning 2025
6,3 mkr
−3,6 %Rörelsemarginal
1,1 %
−2,9 p.e.Soliditet
15,2 %
+0,1 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 291 | 6 525 | 5 460 | 5 790 | 5 346 |
| Rörelseresultat | 70 | 263 | −103 | 1 | 295 |
| Årets resultat | −88 | 15 | −87 | 1 | 116 |
| Eget kapital | 779 | 867 | 853 | 940 | 939 |
| Balansomslutning | 5 357 | 6 030 | 5 737 | 5 920 | 5 962 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 291 | 6 525 | 5 460 | 5 790 | 5 346 |
| Personalkostnader | 971 | 968 | 670 | 800 | 955 |
| Av- och nedskrivningar | 151 | 158 | 167 | 179 | 179 |
| Övriga externa kostnader | 1 088 | 875 | 1 074 | 1 290 | 1 032 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 011 | −4 261 | −3 652 | −3 520 | −2 885 |
| Rörelseresultat | 70 | 263 | −103 | 1 | 295 |
| Ränteintäkter | 22 | 43 | 35 | — | — |
| Räntekostnader | 192 | 283 | 221 | 112 | 93 |
| Resultat efter finansiella poster | −100 | 23 | −289 | −107 | 206 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | −5 | 203 | 108 | −60 |
| Skatt | 0 | 4 | 0 | 0 | 31 |
| Årets resultat | −88 | 15 | −87 | 1 | 116 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 636 | 4 751 | 4 826 | 4 937 | 5 056 |
| Kortfristiga fordringar | 464 | 102 | 123 | 143 | 247 |
| Kassa och bank | 257 | 1 177 | 788 | 840 | 659 |
| Omsättningstillgångar | 721 | 1 279 | 911 | 983 | 906 |
| Summa tillgångar | 5 357 | 6 030 | 5 737 | 5 920 | 5 962 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 767 | 752 | 840 | 839 | 723 |
| Eget kapital | 779 | 867 | 853 | 940 | 939 |
| Justerat eget kapital | 812 | 910 | 892 | 1 139 | 1 225 |
| Obeskattade reserver | 42 | 54 | 49 | 251 | 360 |
| Långfristiga skulder | 4 300 | 5 070 | 4 810 | 4 505 | 4 139 |
| Kortfristiga skulder | 236 | 39 | 25 | 224 | 524 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 357 | 6 030 | 5 737 | 5 920 | 5 962 |
| Ställda säkerheter | 4 325 | 4 325 | 4 325 | 4 325 | 4 325 |
Verksamhet
V.S. Camping AB omsatte 6,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 15,2 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Kalmar.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurang, camping, turistservice och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bo Fredriksson (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Skyddad identitet Styrelseledamot
- Pierre Fredriksson (f. 1988) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Johan Antonsson (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Campingplatsverksamhet (SNI 55300) |
| Adress | Sälggatan 9, 388 41, Trekanten Besök: Sälggatan 9, Trekanten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-9567222 |