Aktiebolag Älvdalen 35 sökningar
Uvboet AB
Vandrarhemsverksamhet
Omsättning 2025
1,2 mkr
+30,4 %Rörelsemarginal
16,3 %
+20,9 p.e.Soliditet
49,7 %
−4,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 201 | 921 | 992 | 702 | 820 | 977 | 249 | 304 |
| Rörelseresultat | 196 | −42 | 37 | −57 | 237 | 463 | −131 | −160 |
| Årets resultat | 22 | 0 | 11 | 1 | 152 | 270 | −25 | 0 |
| Eget kapital | 999 | 977 | 974 | 963 | 1 465 | 1 313 | 1 043 | 1 068 |
| Balansomslutning | 2 010 | 1 819 | 1 846 | 1 839 | 1 800 | 1 677 | 1 099 | 1 323 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 201 | 921 | 992 | 702 | 820 | 977 | 249 | 304 |
| Personalkostnader | 160 | 202 | 35 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 84 | 83 | 44 | 32 | 41 | 41 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 600 | 526 | 669 | 643 | 529 | 396 | 343 | 420 |
| Övriga rörelseposter, netto | −153 | −151 | −168 | −70 | −22 | −77 | 9 | — |
| Rörelseresultat | 196 | −42 | 37 | −57 | 237 | 463 | −131 | −160 |
| Räntekostnader | 165 | 0 | 25 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | −42 | 11 | −58 | 237 | 463 | −132 | −161 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 47 | 0 | 60 | −46 | −125 | 108 | 162 |
| Skatt | 8 | 4 | 0 | 1 | 40 | 68 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 22 | 0 | 11 | 1 | 152 | 270 | −25 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 274 | 1 367 | 1 400 | 1 483 | 906 | 938 | 979 | 1 020 |
| Varulager | 27 | 28 | 28 | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 76 | 87 | 40 | 57 | 87 | 62 | 50 |
| Kassa och bank | 650 | 348 | 331 | 288 | 839 | 653 | 58 | 252 |
| Omsättningstillgångar | 736 | 452 | 446 | 355 | 894 | 740 | 120 | 303 |
| Summa tillgångar | 2 010 | 1 819 | 1 846 | 1 839 | 1 800 | 1 677 | 1 099 | 1 323 |
| Aktiekapital | 931 | 931 | 931 | 931 | 931 | 931 | 931 | 931 |
| Balanserat resultat | 46 | 46 | 32 | 31 | 382 | 112 | 137 | 137 |
| Eget kapital | 999 | 977 | 974 | 963 | 1 465 | 1 313 | 1 043 | 1 068 |
| Justerat eget kapital | 1 050 | 1 028 | 1 061 | 1 050 | 1 600 | 1 412 | 1 043 | 1 154 |
| Obeskattade reserver | 64 | 64 | 110 | 110 | 170 | 125 | 0 | 108 |
| Långfristiga skulder | 787 | 616 | 616 | 618 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 160 | 162 | 146 | 148 | 165 | 239 | 56 | 147 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 010 | 1 819 | 1 846 | 1 839 | 1 800 | 1 677 | 1 099 | 1 323 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 335 granskade bolag ligger Uvboet AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,3 procent, och soliditeten var god — 49,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 30 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Älvdalen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, rumsuthyrning med självhushåll för kortare eller längre boenden. Verksamheten omfattar även arrangemang av kringaktiviteter såsom snöskoter- safari, fiske, cykling samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Martin Antblad (f. 1966) Styrelseledamot
- Marita Antblad (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-04-07 |
|---|---|
| Adress | Brunnmyrvägen 2, 796 90, Älvdalen Besök: Brunnmyrvägen 2, Älvdalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |