Aktiebolag Göteborg
Utby brödernas måleri aktiebolag
44 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
+0,4 %Rörelsemarginal
-5,0 %
−8,8 p.e.Soliditet
39,2 %
−19,8 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 834 | 1 826 | 1 954 | 1 936 | 1 680 | 1 021 |
| Rörelseresultat | −92 | 69 | 138 | 84 | 232 | 498 |
| Årets resultat | −91 | 56 | 110 | 65 | 185 | 391 |
| Eget kapital | 103 | 194 | 238 | 309 | 424 | 416 |
| Balansomslutning | 263 | 329 | 459 | 581 | 815 | 588 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 834 | 1 826 | 1 954 | 1 936 | 1 680 | 1 021 |
| Personalkostnader | 1 334 | 1 268 | 1 238 | 1 335 | 1 071 | 321 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 8 | 8 | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 243 | 211 | 299 | 271 | 238 | 107 |
| Övriga rörelseposter, netto | −349 | −272 | −271 | −238 | −139 | −93 |
| Rörelseresultat | −92 | 69 | 138 | 84 | 232 | 498 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −91 | 70 | 138 | 82 | 232 | 498 |
| Skatt | 0 | 14 | 28 | 18 | 48 | 106 |
| Årets resultat | −91 | 56 | 110 | 65 | 185 | 391 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 15 | 23 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 112 | 284 | 185 | 198 | 129 |
| Kassa och bank | 128 | 217 | 169 | 381 | 594 | 436 |
| Omsättningstillgångar | 263 | 329 | 453 | 566 | 792 | 565 |
| Summa tillgångar | 263 | 329 | 459 | 581 | 815 | 588 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 169 | 113 | 103 | 219 | 214 | 0 |
| Eget kapital | 103 | 194 | 238 | 309 | 424 | 416 |
| Justerat eget kapital | 103 | 194 | 238 | 309 | 424 | 416 |
| Kortfristiga skulder | 160 | 135 | 221 | 272 | 391 | 172 |
| Summa eget kapital och skulder | 263 | 329 | 459 | 581 | 815 | 588 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 436 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Utby brödernas måleri aktiebolag över mittlinjen sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -5,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 39,2 procent får betecknas som god. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Måleri, fastighetsskötsel.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anders Sjursen (f. 1974) Verkställande direktör
Styrelse
- Patrik Sjursen (f. 1972) Styrelseledamot
- Anders Sjursen (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Patrik Sjursen (f. 1972) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-05-19 |
|---|---|
| Bransch | Fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100) |
| Adress | Orrebacksgatan 42, 415 71, Göteborg Besök: Orrebacksgatan 42, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |