Aktiebolag Västerås
UTAB Nordic AB
14 sökningar
18,6 mkr
+6,4 %11,3 %
+0,8 p.e.42,5 %
−0,6 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 621 | 17 508 | 13 213 | 11 504 |
| Rörelseresultat | 2 109 | 1 836 | 2 219 | 2 023 |
| Årets resultat | 1 272 | 1 060 | 1 305 | 1 189 |
| Eget kapital | 4 851 | 3 579 | 2 519 | 1 214 |
| Balansomslutning | 11 404 | 8 293 | 7 652 | 7 821 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 621 | 17 508 | 13 213 | 11 504 |
| Personalkostnader | 2 249 | 59 | 177 | 186 |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 86 | 65 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 1 625 | 1 718 | 1 131 | 562 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 507 | −13 809 | −9 621 | −8 690 |
| Rörelseresultat | 2 109 | 1 836 | 2 219 | 2 023 |
| Ränteintäkter | 83 | 36 | 0 | — |
| Räntekostnader | 12 | 11 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 180 | 1 861 | 2 220 | 2 023 |
| Bokslutsdispositioner | −559 | −510 | −573 | −526 |
| Skatt | 349 | 291 | 341 | 308 |
| Årets resultat | 1 272 | 1 060 | 1 305 | 1 189 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 398 | 462 | 248 | 277 |
| Varulager | 883 | 947 | 720 | 777 |
| Kortfristiga fordringar | 3 847 | 2 774 | 4 534 | 2 895 |
| Kassa och bank | 6 276 | 4 110 | 2 150 | 3 872 |
| Omsättningstillgångar | 11 006 | 7 832 | 7 404 | 7 544 |
| Summa tillgångar | 11 404 | 8 293 | 7 652 | 7 821 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 3 554 | 2 494 | 1 189 | 0 |
| Eget kapital | 4 851 | 3 579 | 2 519 | 1 214 |
| Justerat eget kapital | 6 572 | 4 857 | 3 392 | 1 632 |
| Obeskattade reserver | 2 168 | 1 609 | 1 099 | 526 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 600 | 1 200 |
| Kortfristiga skulder | 4 385 | 3 105 | 3 434 | 4 881 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 404 | 8 293 | 7 652 | 7 821 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 939 granskade bolag ligger UTAB Nordic AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 18,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 42,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Västerås.
Bolaget skall bedriva service och handel med utrustning för industriugnar. Konsulttjänster inom området teknik med huvudsaklig inriktning projektledning, konstruktion och beräkning och annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Anders Engbom (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Mattias Ekblom (f. 1976) Styrelseledamot
- Manfred Eriksson (f. 1979) Styrelseledamot
- Pär Ramsten (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | E3-S Nordic Holding AB (559508-8674) |
|---|---|
| Koncernmoder | E3-S Nordic Holding AB (559508-8674) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-10 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Returvägen 16, 721 37, Västerås Besök: Returvägen 16, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |