Aktiebolag Stockholm 91 sökningar
Usmial & Co Clean AB
Lokalvård
Omsättning 2025
1,1 mkr
+18,9 %Rörelsemarginal
10,0 %
−0,3 p.e.Soliditet
40,7 %
+1,0 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 050 | 883 | 948 | 1 101 | 1 130 | 1 115 | 1 518 | 1 666 |
| Rörelseresultat | 105 | 91 | 41 | −6 | 35 | −49 | 177 | 102 |
| Årets resultat | 84 | 65 | 34 | −6 | 28 | 70 | 103 | 59 |
| Eget kapital | 138 | 154 | 89 | 54 | 246 | 368 | 298 | 195 |
| Balansomslutning | 339 | 388 | 576 | 608 | 600 | 812 | 854 | 788 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 050 | 883 | 948 | 1 101 | 1 130 | 1 115 | 1 518 | 1 666 |
| Personalkostnader | 873 | 700 | 760 | 954 | 929 | 1 016 | 1 186 | 1 440 |
| Övriga externa kostnader | 64 | 82 | 143 | 158 | 163 | 136 | 146 | 111 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 | −10 | — | — | — | −12 | −9 | −13 |
| Rörelseresultat | 105 | 91 | 41 | −6 | 35 | −49 | 177 | 102 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 106 | 92 | 41 | −6 | 35 | −50 | 177 | 102 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 140 | −45 | −26 |
| Skatt | 22 | 26 | 7 | 0 | 7 | 20 | 29 | 17 |
| Årets resultat | 84 | 65 | 34 | −6 | 28 | 70 | 103 | 59 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 136 | 124 | 147 | 130 | 77 | 121 | 141 | 194 |
| Kassa och bank | 203 | 264 | 429 | 478 | 523 | 691 | 713 | 594 |
| Omsättningstillgångar | 339 | 388 | 576 | 608 | 600 | 812 | 854 | 788 |
| Summa tillgångar | 339 | 388 | 576 | 608 | 600 | 812 | 854 | 788 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 | 39 | 5 | 10 | 168 | 248 | 145 | 86 |
| Eget kapital | 138 | 154 | 89 | 54 | 246 | 368 | 298 | 195 |
| Justerat eget kapital | 138 | 154 | 89 | 54 | 246 | 368 | 409 | 270 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 140 | 94 |
| Kortfristiga skulder | 201 | 234 | 487 | 554 | 354 | 444 | 416 | 499 |
| Summa eget kapital och skulder | 339 | 388 | 576 | 608 | 600 | 812 | 854 | 788 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 183 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Usmial & Co Clean AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,0 procent, och soliditeten var god — 40,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är hushållsnära tjänster och lokalvård.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Urszula Usmial (f. 1965) Styrelseledamot
- Leopold Usmial (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-25 |
|---|---|
| Adress | Storgatan 54, 171 52, Solna Besök: Storgatan 54, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |