Aktiebolag Borås 77 sökningar
UROCARE Borås AB
Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
11 tkr
−87,4 %-1009,1 %
95,1 %
−0,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 | 87 | 220 | 560 | 2 505 | 466 | 1 562 | 1 834 |
| Rörelseresultat | −111 | −179 | −3 | 111 | 1 192 | 86 | 406 | 332 |
| Årets resultat | −90 | −157 | 114 | 161 | 1 040 | 115 | 318 | 266 |
| Eget kapital | 792 | 1 091 | 1 454 | 1 535 | 1 564 | 705 | 767 | 621 |
| Balansomslutning | 833 | 1 140 | 1 506 | 1 795 | 2 376 | 1 085 | 1 373 | 1 070 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 | 87 | 220 | 560 | 2 505 | 466 | 1 562 | 1 834 |
| Personalkostnader | 0 | 143 | 0 | 97 | 175 | 0 | 0 | 189 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 123 | 223 | 353 | 1 137 | 391 | 1 166 | 1 321 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 11 | 10 | — |
| Rörelseresultat | −111 | −179 | −3 | 111 | 1 192 | 86 | 406 | 332 |
| Ränteintäkter | 21 | 22 | 25 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −90 | −157 | 22 | 112 | 1 192 | 86 | 406 | 344 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 126 | 93 | 100 | 61 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 34 | 44 | 252 | 32 | 89 | 78 |
| Årets resultat | −90 | −157 | 114 | 161 | 1 040 | 115 | 318 | 266 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 2 | 9 | 4 | 175 | 371 | 88 | 13 | 25 |
| Kassa och bank | 831 | 1 131 | 1 502 | 1 620 | 2 005 | 997 | 1 360 | 1 045 |
| Omsättningstillgångar | 833 | 1 140 | 1 506 | 1 795 | 2 376 | 1 085 | 1 373 | 1 070 |
| Summa tillgångar | 833 | 1 140 | 1 506 | 1 795 | 2 376 | 1 085 | 1 373 | 1 070 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 832 | 1 198 | 1 290 | 1 324 | 474 | 540 | 399 | 305 |
| Eget kapital | 792 | 1 091 | 1 454 | 1 535 | 1 564 | 705 | 767 | 621 |
| Justerat eget kapital | 792 | 1 091 | 1 454 | 1 635 | 1 738 | 958 | 1 069 | 923 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 126 | 219 | 319 | 380 | 380 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 49 | 52 | 134 | 593 | 61 | 226 | 69 |
| Summa eget kapital och skulder | 833 | 1 140 | 1 506 | 1 795 | 2 376 | 1 085 | 1 373 | 1 070 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 301 granskade bolag ligger UROCARE Borås AB strax under mitten räknat på omsättning, med 11 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1009,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 95,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 87 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Borås.
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Kent Folmerz (f. 1948) Styrelseledamot
- Lena Folmerz (f. 1948) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-08-16 |
|---|---|
| Adress | Allégatan 39n, 503 32, Borås Besök: Allégatan 39 N, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |