Aktiebolag Växjö
Urbant smak AB
146 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
+23,5 %Rörelsemarginal
-1,9 %
−3,9 p.e.Soliditet
35,3 %
−37,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 839 | 1 489 | 1 280 | 1 273 | 1 053 | 1 627 | 1 769 | 2 277 |
| Rörelseresultat | −35 | 30 | −40 | −123 | 51 | 62 | 68 | 126 |
| Årets resultat | −35 | 28 | −50 | −126 | 35 | 41 | 41 | 88 |
| Eget kapital | 88 | 173 | 145 | 195 | 321 | 286 | 245 | 204 |
| Balansomslutning | 249 | 239 | 277 | 272 | 480 | 364 | 407 | 463 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 | 2022-11 | 2021-11 | 2020-11 | 2019-11 | 2018-11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 839 | 1 489 | 1 280 | 1 273 | 1 053 | 1 627 | 1 769 | 2 277 |
| Personalkostnader | 642 | 488 | 320 | 390 | 355 | 583 | 663 | 840 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 19 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 683 | 531 | 526 | 526 | 606 | 462 | 445 | 506 |
| Övriga rörelseposter, netto | −549 | −440 | −474 | −480 | −41 | −518 | −574 | −786 |
| Rörelseresultat | −35 | 30 | −40 | −123 | 51 | 62 | 68 | 126 |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 10 | 4 | 5 | 7 | 15 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | 28 | −50 | −126 | 46 | 56 | 54 | 116 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 14 | 12 | 27 |
| Årets resultat | −35 | 28 | −50 | −126 | 35 | 41 | 41 | 88 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 | 2022-11 | 2021-11 | 2020-11 | 2019-11 | 2018-11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 | 18 | 20 | 48 |
| Varulager | 48 | 33 | 40 | 50 | 33 | 33 | 42 | 42 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 104 | 184 | 188 | 284 | 293 | 300 | 264 |
| Kassa och bank | 118 | 93 | 44 | 25 | 154 | 20 | 44 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 249 | 230 | 268 | 263 | 471 | 346 | 387 | 414 |
| Summa tillgångar | 249 | 239 | 277 | 272 | 480 | 364 | 407 | 463 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 73 | 95 | 145 | 271 | 236 | 195 | 154 | 66 |
| Eget kapital | 88 | 173 | 145 | 195 | 321 | 286 | 245 | 204 |
| Justerat eget kapital | 88 | 173 | 145 | 195 | 321 | 286 | 245 | 204 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 40 | 38 | 32 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 161 | 66 | 92 | 39 | 128 | 78 | 162 | 259 |
| Summa eget kapital och skulder | 249 | 239 | 277 | 272 | 480 | 364 | 407 | 463 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Urbant smak AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,9 procent, och soliditeten var god — 35,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 24 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Växjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Restaurang, cafe och bar
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carlos Mauricio Villabona Corredor (f. 1977) Styrelseledamot
- Jenny Öman (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-09-09 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Västergatan 6, 352 30, Växjö Besök: Västergatan 6, Växjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |