Aktiebolag Uppsala
Upsala Glasmästeri AB
104 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−67,2 %Rörelsemarginal
2,7 %
−26,1 p.e.Soliditet
92,4 %
+21,4 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 669 | 5 081 | 5 198 | 3 430 | 3 725 |
| Rörelseresultat | 45 | 1 462 | 1 107 | 1 058 | 980 |
| Årets resultat | 36 | 1 595 | 654 | 442 | 587 |
| Eget kapital | 1 596 | 2 261 | 1 665 | 1 512 | 1 069 |
| Balansomslutning | 1 728 | 3 185 | 3 081 | 3 588 | 1 814 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 669 | 5 081 | 5 198 | 3 430 | 3 725 |
| Personalkostnader | 607 | 1 042 | 1 015 | 204 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 18 | 19 | 14 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 377 | 401 | 538 | 731 | 670 |
| Övriga rörelseposter, netto | −633 | −2 158 | −2 519 | −1 423 | −2 063 |
| Rörelseresultat | 45 | 1 462 | 1 107 | 1 058 | 980 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 45 | 1 459 | 1 105 | 1 058 | 980 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 590 | −178 | −150 | −240 |
| Koncernbidrag | 0 | −30 | −100 | −350 | 0 |
| Skatt | 9 | 423 | 174 | 116 | 153 |
| Årets resultat | 36 | 1 595 | 654 | 442 | 587 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 112 | 119 | 137 | 156 | 136 |
| Varulager | 6 | 16 | 21 | 38 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 351 | 1 346 | 1 083 | 1 974 | 622 |
| Kassa och bank | 1 259 | 1 704 | 1 840 | 1 420 | 1 056 |
| Omsättningstillgångar | 1 616 | 3 066 | 2 945 | 3 432 | 1 678 |
| Summa tillgångar | 1 728 | 3 185 | 3 081 | 3 588 | 1 814 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 458 | 563 | 909 | 968 | 380 |
| Eget kapital | 1 596 | 2 261 | 1 665 | 1 512 | 1 069 |
| Justerat eget kapital | 1 596 | 2 261 | 2 133 | 1 839 | 1 277 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 590 | 412 | 262 |
| Kortfristiga skulder | 132 | 924 | 826 | 1 664 | 483 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 728 | 3 185 | 3 081 | 3 588 | 1 814 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 0 | 0 |
Verksamhet
Upsala Glasmästeri AB omsatte 1,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,7 procent, och soliditeten var hög — 92,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 67 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva glasmästeri- rörelse och därmed förenlig verksamhet. Att äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Att äga och förvalta aktier och fondandelar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johnny Karl-Gunnar Germundsson (f. 1981) Styrelseledamot
- Kristina Magdalena Germundsson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Pettersson (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Märsta Glasmästeri AB (556603-6645) |
|---|---|
| Koncernmoder | Märsta Glasmästeri AB (556603-6645) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-09-21 |
|---|---|
| Bransch | Glasmästeriarbeten (SNI 43342) |
| Adress | Borresta 2:3, 195 93, Märsta Besök: Borresta 2:3, Märsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 018-140077 |