Aktiebolag Uppsala
Uppsafe AB
216 sökningar
Omsättning 2025
17 tkr
−80,7 %Rörelsemarginal
0,0 %
−60,2 p.e.Soliditet
37,5 %
+1,0 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 | 88 | 102 | 2 141 | 3 070 | 3 135 | 2 045 | 1 826 |
| Rörelseresultat | 0 | 53 | 150 | 342 | 431 | 533 | 299 | 346 |
| Årets resultat | 130 | 201 | 156 | 201 | 252 | 310 | 166 | 198 |
| Eget kapital | 329 | 349 | 398 | 442 | 491 | 439 | 279 | 263 |
| Balansomslutning | 877 | 956 | 974 | 1 096 | 1 424 | 1 458 | 922 | 732 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 | 88 | 102 | 2 141 | 3 070 | 3 135 | 2 045 | 1 826 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 5 | 428 | 1 074 | 963 | 805 | 539 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 32 | 87 | 400 | 469 | 470 | 418 | 326 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 3 | 146 | −965 | −1 090 | −1 163 | −522 | −615 |
| Rörelseresultat | 0 | 53 | 150 | 342 | 431 | 533 | 299 | 346 |
| Ränteintäkter | 1 | 47 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 91 | 250 | 154 | 342 | 429 | 532 | 297 | 345 |
| Bokslutsdispositioner | 54 | −30 | 48 | −86 | −109 | −136 | −83 | −89 |
| Skatt | 15 | 19 | 46 | 55 | 68 | 87 | 48 | 58 |
| Årets resultat | 130 | 201 | 156 | 201 | 252 | 310 | 166 | 198 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 | 30 | 36 | 42 | 19 | 25 | 31 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 90 | 80 | 40 | 213 | 617 | 615 | 362 | 315 |
| Kassa och bank | 114 | 203 | 298 | 541 | 489 | 618 | 348 | 237 |
| Omsättningstillgångar | 847 | 926 | 938 | 1 054 | 1 405 | 1 433 | 890 | 732 |
| Summa tillgångar | 877 | 956 | 974 | 1 096 | 1 424 | 1 458 | 922 | 732 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 149 | 98 | 192 | 191 | 189 | 79 | 63 | 15 |
| Eget kapital | 329 | 349 | 398 | 442 | 491 | 439 | 279 | 263 |
| Justerat eget kapital | 759 | 822 | 847 | 930 | 910 | 772 | 504 | 422 |
| Obeskattade reserver | 542 | 596 | 566 | 614 | 528 | 419 | 284 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 11 | 10 | 40 | 405 | 600 | 359 | 269 |
| Summa eget kapital och skulder | 877 | 956 | 974 | 1 096 | 1 424 | 1 458 | 922 | 732 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Uppsafe AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 17 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,0 procent, och soliditeten var god — 37,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 81 procent. Sätet finns i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Installation och service av säkerhetsprodukter, teletekniska produkter och nätverk.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pär Lundqvist (f. 1973) Styrelseledamot
- Anna Carin Lundqvist (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anna Carin Lundqvist (f. 1961) Delgivningsbar person
Koncern
| Koncernmoder | Uppsafe AB (556923-7992) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-02-26 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Danmarks-Kumla Övergård 113, 754 54, Uppsala Besök: Danmarks-Kumla Övergård 113, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |