Aktiebolag Stockholm
Uppfast Täby AB
109 sökningar
Omsättning 2024
6,8 mkr
+5,6 %Rörelsemarginal
44,3 %
−14,4 p.e.Soliditet
0,1 %
−2,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 820 | 6 456 | 6 088 | 2 819 | 286 |
| Rörelseresultat | 3 022 | 3 792 | 2 945 | 114 | −1 038 |
| Årets resultat | −2 769 | −1 924 | 4 310 | −5 189 | −1 152 |
| Eget kapital | 100 | 2 869 | 4 793 | 484 | 5 673 |
| Balansomslutning | 125 888 | 128 116 | 132 060 | 130 104 | 97 455 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 820 | 6 456 | 6 088 | 2 819 | 286 |
| Av- och nedskrivningar | 1 754 | 1 812 | 1 826 | 824 | 338 |
| Övriga externa kostnader | 2 044 | 981 | 1 318 | 1 878 | 985 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 129 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 3 022 | 3 792 | 2 945 | 114 | −1 038 |
| Ränteintäkter | 28 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 5 819 | 6 112 | 1 219 | 859 | 218 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 769 | −2 317 | 4 704 | −5 808 | −2 134 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −150 |
| Skatt | 0 | −394 | 394 | −619 | −1 132 |
| Årets resultat | −2 769 | −1 924 | 4 310 | −5 189 | −1 152 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 119 918 | 121 371 | 120 671 | 115 613 | 97 026 |
| Kortfristiga fordringar | 4 303 | 5 755 | 8 191 | 9 042 | 429 |
| Kassa och bank | 1 667 | 990 | 3 198 | 5 449 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 971 | 6 745 | 11 389 | 14 491 | 429 |
| Summa tillgångar | 125 888 | 128 116 | 132 060 | 130 104 | 97 455 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −2 549 | −710 | −5 020 | 85 | 26 |
| Eget kapital | 100 | 2 869 | 4 793 | 484 | 5 673 |
| Justerat eget kapital | 100 | 2 869 | 4 793 | 484 | 5 673 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 394 | 0 | 619 |
| Långfristiga skulder | 118 920 | 117 755 | 114 272 | 115 799 | 51 619 |
| Kortfristiga skulder | 6 868 | 7 492 | 12 601 | 13 821 | 39 544 |
| Summa eget kapital och skulder | 125 888 | 128 116 | 132 060 | 130 104 | 97 455 |
| Ställda säkerheter | 76 350 | 76 350 | 76 350 | 76 350 | 10 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Uppfast Täby AB 6,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 44,3 procent, och soliditeten var låg — 0,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvalta, projektera och äga fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- David Giertz (f. 1972) Styrelseledamot
- Mattias Gunnarsson (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Per Modin (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Fastighetsförvaltning i Uppland AB (559125-4262) |
|---|---|
| Koncernmoder | Fastighetsförvaltning i Uppland AB (559125-4262) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-11 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Box 4001, 182 04, Enebyberg Besök: Box 4001, Enebyberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |