Aktiebolag Ronneby
United Motion Gym i Ronneby AB
91 sökningar
Omsättning 2024
2,3 mkr
+10,7 %Rörelsemarginal
3,4 %
+4,6 p.e.Soliditet
59,3 %
+7,4 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 302 | 2 080 | 2 102 | 1 940 | 1 997 | 2 317 | 2 178 |
| Rörelseresultat | 78 | −26 | 44 | −99 | 176 | 83 | −34 |
| Årets resultat | 75 | −26 | 44 | −99 | 176 | 83 | −34 |
| Eget kapital | 272 | 197 | 222 | 178 | 278 | 101 | 18 |
| Balansomslutning | 459 | 380 | 429 | 360 | 604 | 285 | 235 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 302 | 2 080 | 2 102 | 1 940 | 1 997 | 2 317 | 2 178 |
| Personalkostnader | 962 | 973 | 957 | 969 | 983 | 956 | 989 |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 33 | 23 | 16 | 6 | 31 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 1 301 | 1 223 | 1 129 | 1 147 | 959 | 1 260 | 1 182 |
| Övriga rörelseposter, netto | 75 | 123 | 51 | 93 | 127 | 13 | — |
| Rörelseresultat | 78 | −26 | 44 | −99 | 176 | 83 | −34 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | −26 | 44 | −99 | 176 | 83 | −34 |
| Skatt | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 75 | −26 | 44 | −99 | 176 | 83 | −34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 144 | 132 | 91 | 63 | 27 | 5 | 35 |
| Varulager | 28 | 20 | 21 | 28 | 4 | 2 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 169 | 129 | 48 | 125 | 130 | 97 | 111 |
| Kassa och bank | 118 | 99 | 269 | 144 | 442 | 182 | 84 |
| Omsättningstillgångar | 315 | 247 | 338 | 297 | 577 | 280 | 200 |
| Summa tillgångar | 459 | 380 | 429 | 360 | 604 | 285 | 235 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 97 | 123 | 78 | 177 | 2 | −82 | −48 |
| Eget kapital | 272 | 197 | 222 | 178 | 278 | 101 | 18 |
| Justerat eget kapital | 272 | 197 | 222 | 178 | 278 | 101 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 187 | 183 | 207 | 182 | 326 | 184 | 217 |
| Summa eget kapital och skulder | 459 | 380 | 429 | 360 | 604 | 285 | 235 |
| Ställda säkerheter | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 319 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 050 granskade bolag ligger United Motion Gym i Ronneby AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 59,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Ronneby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva friskvård, försäljning av friskvårdsprodukter, konsultation inom friskvård jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jonny Cederholm (f. 1963) Verkställande direktör
Styrelse
- Caroline Jönsson (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonny Cederholm (f. 1963) Styrelseledamot
- Ruben Pereira Acosta (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-07-08 |
|---|---|
| Bransch | Drift av gymanläggningar (SNI 93130) |
| Adress | Kungsgatan 11, 372 30, Ronneby Besök: Kungsgatan 11, Ronneby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0457-14646 |